اسرائیل قایق کمکهای درمانی به نوار غزه را توقیف کرد

Image caption آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد وضعیت غذا در غزه را بحرانی توصیف کرده است

پلیس اسرائیل روز یکشنبه از تلاش شماری از اعراب اسرائیلی برای انتقال کمکهای درمانی و غذایی به نوار غزه جلوگیری کرد.

این فعالان عرب قصد داشتند محموله امدادی خود را با قایق از بندر اسرائیلی یافا به غزه منتقل کنند.

طی هفته های اخیر، با افزایش آتش باری بین دو طرف در طول مرز، حصر اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل تشدید شده است.

این نخستین تلاش از داخل اسرائیل برای شکست حصر نوار غزه محسوب می شد که توسط جنبش اسلامی عربی در اسرائیل سازمان دهی شده بود و دو تن از نمایندگان عرب کنست یا مجلس اسرائیل نیز در آن مشارکت داشتند.

اما پلیس اسرائیل در بندر یافا به مالکان این شناور دستور داد که به مقصد غزه حرکت نکنند و در بر اساس آخرین گزارشها، این شناور به اسکله تل آویو منتقل شده و تحت نظر نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

از زمان خروج نیروها و شهرک نشینان اسرائیلی از نوار غزه در سال ۲۰۰۵، سفر اتباع اسرائیل به این بارکه ممنوع اعلام شده است.

به نوشته روزنامه ها آرتص، احمد تیبی، یک نماینده عرب در پارلمان اسراییل (کنست) که در این تلاش مشارک داشته، ضمن "از سر ترس" توصیف کردن این اقدام پلبس اسرائیل گفت این اقدام توسط افرادی انجام شده که از انتقال کمکهای دارویی به بیمارستان شفا در غزه بیم داشته اند. به گفته این نماینده عرب مجلس اسرائیل، اعزام این شناور یک اقدام بشر دوستانه برای شکستن حصر اقتصادی غزه بوده است.

طی هفته های اخیر، آژانسهای امدادرسانی سازمان ملل متحد و سازمانهای مدافع حقوق بشر نسبت به وضعیت نا مساعد قریب بر یک و نیم میلون جمعیت نوار غزه ابراز نگرانی کرده اند و خواهان پایان حصر اقتصادی این بارکه شده اند.

آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد در غزه هشدار داده در صورت نرسیدن کمکهای خارجی، توزیع مواد غذایی بین ۷۵۰ هزار سکنه غزه را از اوایل هفته آینده متوقف خواهد کرد.

در همین حال، ارتش اسرائیل از شلیک هشت فروند موشک و خمپاره از داخل نوار غزه به داخل خاک اسرائیل در روز یک شنبه خبر داده که به گفته منابع نظامی، تلفات یا جراحاتی بر جای نگذاشته اند.

مطالب مرتبط