18:26 گرينويچ - شنبه 06 دسامبر 2008 - 16 آذر 1387

هند تلفن اخطار به پاکستان را رد کرد

بمبئی

هتل کاخ تاج محل یکی از مکانهایی بود که هدف حمله پیکارجویان قرار گرفت

وزیر امور خارجه هند انکار کرده که به دنبال حملات در بمبئی این وزراتخانه به مقامات پاکستانی گفته است که این کشور ارتش خود را به حال آماده باش درآورده است.

پرناب مو کرجی روز یکشنبه (7 دسامبر)، گفت موضوع تماس تلفنی مقامات هندی با دولت پاکستان و دادن هشدار درباره حمله به آن کشور، در واقع دروغی بوده است که خود پاکستانی ها آن را ساخته و پرداخته اند تا توجهات را از مشارکت عوامل پاکستانی در این حملات، منحرف کنند.

پاکستان اصرار داشته است که تماس تلفنی "تهدیدآمیز" به آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، از سوی وزارت امور خارجه هند صورت گرفته است.

در همین حال، پلیس هند می گوید که تنها مرد مسلحی که در حال حاضر در بازداشت این نیروهاست، یک "دزد معمولی" است.

راکش ماریا، محقق ارشد پلیس هند، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که "اجمل امیر قصاب" توسط اسلام گرایان "لشکر طیبه"، گروه پیکارجویی که از فعالیت منع شده، آموزش دیده بوده است.

اظهارات محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


مقر گروه لشکر طیبه در پاکستان است و زمانی مورد حمایت دستگاه های اطلاعاتی پاکستان بوده است. این گروه که برای استقلال منطقه کشمیر از هند می جنگد، مشارکت در حملات بمبئی را رد کرده است.

آقای ماریا گفت: "اجمل امیر قصاب دست به سرقت های کوچک می زده و وقتی زیر پر و بال لشکر طیبه رفته است، فکر کرده که هدف زندگی اش - جهاد برای دین - را سرانجام پیدا کرده است."

دولت پاکستان هر گونه دخالت در حملات هفته گذشته در بمبئی را که دست کم 170 کشته به جای گذاشت، رد کرده است اما گفته می شود که برخی از مردان مسلح با پیکارجویان پاکستانی مرتبط بوده اند.

روز شنبه (6 دسامبر)، واجد شمس الحسن، سفیر پاکستان در لندن، گفت پاکستان بیمناک است که هند در اوج تنش های پیش آمده میان دو کشور بر سر حملات در بمبئی درصدد بوده است به پاکستان حمله نظامی کند "تا به آن کشور درس عبرت بدهد."

آقای حسن گفت که مقامات عالی رتبه بریتانیایی و آمریکایی برای آرام کردن اوضاع کمک کرده اند.

"گیج کردن مردم"

روز شنبه روزنامه پاکستانی "دان" گزارش داد که به دنبال یک تماس تلفنی دروغ به رئیس جمهوری پاکستان، کل کشور به حال آماده باش درآمده است.

بنا به گزارش روزنامه دان، مردی که خود را آقای موکرجی معرفی کرده بود روز 28 نوامبر با لحنی تهدید آمیز با آقای زرداری تلفنی صحبت کرده بود.

اما "شری رحمان"، وزیر اطلاعات پاکستان انکار کرد که تماس تلفنی یک حقه بوده است.

او گفت که "واقعی بودن شماره تلفن از سوی وزارت امور خارجه پاکستان تائید شده است."

وزیر امور خارجه هند با انتشار بیانیه ای امروز گفت که این تماس تلفنی - که او از آن از سوی کشوری ثالث با خبر شده - یک کلک بوده است.

در این بیانیه آمده: "من فقط می توانم وقوع این رشته اتفاقات را با کسانی در پاکستان مرتبط بدانم که می خواهند توجهات را از این واقعیت که یک گروه تروریستی که در داخل پاکستان فعالیت می کند، حملات را طراحی کرده و به اجرا درآورده است، منحرف کنند. اما ما نگرانیم که کشور همسایه پاکستان ممکن است حتی در نظر داشته باشد که بر اساس یک حقه وارد عمل شود و تلاش کند آن را به کشورهای دیگر نیز معتبر وانمود کند و مردم را با انتشار چنین داستان هایی گیج کند."

از 10 پیکارجویی که گفته می شود حملات 26 نوامبر را انجام داده اند، فقط یک نفر زنده مانده است.

دولت هند می گوید که برخی از مظنونان طراحی این حملات در پاکستان به سر می برند و از دولت این کشور خواسته تا آنها را به هند تحویل دهد.

رئیس جمهوری پاکستان، قول همکاری کامل با هند برای یافتن مسببان حملات را داده اما هرگونه دخالت این کشور را در حملات مرگبار بمبئی رد کرده است.

مقامات دولت پاکستان می گویند که هنوز شواهد محکمی مبنی بر پاکستانی بودن عاملان این حمله دریافت نکرده اند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان پیش از این گفته بود که تشنج در روابط با هند جدیست اما امیدوار است بحران برطرف شود.

هند و پاکستان که هر دو به سلاح هسته ای مجهز هستند، از زمان جدایی در سال ۱۹۴۷ چند بار با یکدیگر وارد جنگ شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.