تاکید اوباما بر تشدید تحریم ها و مشوق ها در برابر ایران

باراک اوباما و هیلاری کلینتون
Image caption باراک اوباما خانم کلینتون را به عنوان وزیر امور خارجه خود برگزیده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، می گوید آماده است برای توقف برنامه غنی سازی هسته ای ایران به این کشور مشوق های اقتصادی ارائه کند.

او همچنین درباره تشدید تحریم ها علیه ایران، در صورت عدم توقف برنامه غنی سازی، هشدار داد.

باراک اوباما روز یکشنبه (7 دسامبر) در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا این اظهارات را بیان کرد.

او گفت: "برای این که رفتار ایران را تغییر دهیم ممکن است لازم باشد تحریم ها را تقویت کنیم، ولی هم زمان حاضریم با آن ها به طور مستقیم گفتگو کنیم و این حق انتخاب را به آن ها بدهیم.در نهایت آن ها باید بین انتخاب راه حل سخت یا آسان تصمیم گیری کنند."

باراک اوباما همچنین گفت آمریکا باید با اتخاذ دیپلماسی قوی و در عین حال مستقیم با ایران، برای این کشور مشخص کند که تولید تسلحیات اتمی به وسیله آن غیرقابل قبول است و حمایت مالی آن از "سازمان های تروریستی" حماس و حزب الله برخلاف باورهای آمریکاست.

دولت ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد و اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

باراک اوباما گفت آمریکا با تقویت فعالیت های دیپلماتیک خود تلاش خواهد کرد به همراه کشورهایی مانند روسیه و چین مجموعه ای از پاداش ها و تنبیه ها را به ایران ارائه دهد.

او با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران از جمله افزایش تورم و بی کاری، کمک به پیوستن ایران به اقتصادی جهانی را از جمله این مشوق ها دانست.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز یکشنبه با اشاره به ادامه فعالیت های هسته ای ایران، به این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی علاوه بر تحریم های شورای امنیت، از سوی بسیاری از شرکت ها و بانک های بین المللی هم در انزوا گرفته است.

کاندولیزا رایس ضمن اشاره به دیپلماسی به عنوان بهترین راه مقابله با برنامه اتمی ایران، از افزایش توافق جامعه بین المللی برای افزایش فشار بر دولت ایران خبر داد.

مطالب مرتبط