ادامه نا آرامی ها در چند شهر یونان

درگیری ها در آتن
Image caption تظاهرکنندگان می گویند این اولین بار نیست که پلیس افراد بیگناه را کشته است

کوستاس کارامانلیس، نخست وزیر یونان، شخصا درباره قتل پسر 15 ساله ای که واکنش خشونت بار گروه های چپگرا و دانشجویان را در پی داشته، ابراز تاسف کرده است.

حادثه قتل این نوجوان توسط یک مامور پلیس، از روز شنبه (6 دسامبر) موجب تظاهرات خشونت بار مردم خشمگین در آتن، پایتخت، شهر سالونیکی و نیز جزایر کرت و کرفو شده است.

پلیس می گوید در روز اول درگیری ها، حداقل 24 تن از ماموران پلیس زخمی شده اند. به گفته پلیس، دست کم 31 مغازه، 9 بانک و 25 خودرو نیز آسیب دیده یا سوخته اند.

نخست وزیر یونان ضمن ابراز تاسف از قتل این نوجوان، به والدین او گفته است: "می دانم که چیزی نمی تواند درد شما را کاهش دهد...اما به شما اطمینان می دهم که دولت همان طور که موظف است، وارد عمل خواهد شد تا حادثه غم انگیزی که دیروز اتفاق افتاد، تکرار نشود."

در این رابطه، پروکوپیس پاولوپولوس، وزیر کشور یونان و معاون وی، استعفای خود را تسلیم داشته اند ولی نخست وزیر استعفای آن ها را نپذیرفته است.

پیشتر، وزیر کشور در بیانیه ای "تاسف عمیق" دولت یونان را از کشته شدن پسر نوجوان اعلام کرده بود.

در این بیانیه تاکید شده است که اگر مشخص شود نیروهای پلیس در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده اند، به شدت مجازات خواهند شد.

ادامه خشونت ها

هزاران تن از مردم خشمگین به تعداد زیادی از مغازه ها و بانک ها در آتن و شهر سالونیکی، در شمال یونان حمله کرده و با پلیس ضد شورش درگیر شده اند.

این افراد معترض که بیشتر عضو گروه های چپگرا هستند و با دولت محافظه کار یونان مخالفند، از بمب آتش زا و سنگ برای حمله به پلیس استفاده کرده اند.

گزارش شده که شماری از مغازه های مردم در مرکز آتن غارت شده است.

پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن این افراد استفاده کرده است. ماموران پلیس تا کنون حداقل 6 تن را بازداشت کرده اند. یکی از آن ها به گفته پلیس مسلح بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر، دست کم 24 نفر از افراد معترض هم در درگیری با پلیس زخمی شده اند.

در آتن بیشتر تظاهرکنندگان در دانشگاه ملی صنعتی که به پلی تکنیک معروف است، جمع شده اند. بر اساس قانون، پلیس یونان حق ورود به محوطه این دانشگاه را ندارد.

روز یکشنبه تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه پلی تکینک به تظاهرکنندگان چپگرا پیوستند و در مقابل مقر پلیس در آتن تظاهرات کردند.

دو مامور پلیس در ارتباط با کشته شدن آن پسر نوجوان دستگیر شده اند. اتهام قتل علیه یکی از این ماموران پلیس مطرح شده است.

مطالب مرتبط