پیمانکاران امنیتی آمریکا در عراق از نارنجک استفاده کرده اند

اوان لیبرتی، از کارکنان بلک واتر
Image caption اوان لیبرتی، از کارکنان بلک واتر خود را به دادگاهی در یوتا تسلیم می کند

دادستان های فدرال در آمریکا علیه ۵ تن از کارکنان شرکت امنیتی بلک وات- که در سال میلادی سال گذشته ۱۷ شهروند عراق را کشته اند، کیفر خواست صادر کرده اند.

دادستان های آمریکایی می گویند کارکنان شرکت امنیتی بلک واتر در عراق با مسلسل و نارنجک به شهروندان غیرنظامی حمله کرده اند. این حادثه مرگبار در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۰۷ میلادی اتفاق افتاد.

در آن حادثه کارکنان مسلح شرکت بلک واتر که محافظ یک کاروان حامل دیپلمات های آمریکایی بودند، در محله سنی نشین منصور بغداد به روی مردم آتش گشودند و حداقل ۱۷ تن را به قتل رساندند. ۵ محافظ وابسته به شرکت بلک واتر امروز خود را به دادگاه در آمریکا معرفی کرده اند.

دادستان های فدرال می خواهند این ۵ محافظ وابسته به شرکت بلک واتر را در دادگاهی در واشنگتن پایتخت آمریکا محاکمه کنند.

اما وکیل یکی از آن ها می گوید که موکلش ساکن ایالت یوتاست و دلیلی ندارد که او و متهمان دیگر در پایتخت آمریکا که به لیبرال بودن شهرت دارد، محاکمه شوند.

اتهامی که مطرح شده علیه این افراد مطرح شده، اتهام قتل غیرعمد و خشونت با استفاده از اسلحه گرم است که در صورت اثبات ۳۰ سال مجازات حبس به همراه دارد.

خانواده های قربانیان حادثه ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ خواهان در نظر گرفتن مجازات اعدام برای این ۵ تن هستند، درخواستی که بعید است حتی در صورت اثبات گناه کار بودن، در آمریکا درباره آن ها اجرا شود.

متهمان این پرونده تاکید کرده اند که در حادثه ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ از کاروان دیپلمات های آمریکایی در برابر حمله شورشیان دفاع کرده اند.

اما دولت عراق و دادستان های فدرال در آمریکا می گویند کاروان یاد شده از سوی شورشیان مورد حمله قرار نگرفته بود و محافظان بلک واتر مردم غیرنظامی را کشته اند.

به هر این پرونده جنجالی بعد از حدود یک سال و نیم تحقیقات پلیس فدرال (اف بی آی) تازه به جریان افتاده است.

حادثه ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ باعث خشم شدید مردم عراق و نیز اعتراض شدید دولت این کشور به آمریکا شد.

آمریکا در پیمان امنیتی که با عراق امضا کرده، مصونیت قضایی پیمانکاران خصوصی از دادگاه های عراق را لغو کرده است.

البته این ۵ نفر اولین پیمانکارهای نظامی نیستند که در آمریکا محاکمه میشوند.

نوامبر امسال، یک پیمانکار نظامی در افغانستان که برای ارتش امریکا کار می کرد، به اتهام قتل بازداشت شد و هم اکنون پرونده جنایی علیه او به جریان انداخته شده است.

اما امری که پرونده بلک واتر را بسیار مهم کرده است، ادامه همکاری دولت آمریکا با این شرکت است.

شرکت بلک واتر یکی از بزرگ ترین شرکت های امنیتی خصوصی در آمریکاست و از آن به عنوان بزرگ ترین ارتش خصوصی در دنیا یاد میشود.

بلک واتر حتی یک شرکت خصوصی اطلاعاتی به نام توتال اینتلجنس نیز تاسیس کرده است که مقام های ارشد سازمان سی آی ای را به عنوان مدیر در استخدام خود دارد.

مطالب مرتبط