مقصر در عدم آزادی زندانیان فلسطینی کیست؟

دیدار محمود عباس و اولمرت
Image caption فلطسینی ها و اسرائیلی ها یکدیگر را عامل تاخیر در آزادی زندانیان فلسطینی ها می دانند

به گفته مقامات اسرائیلی، آزادی ۲۳۰ زندانی فلسطینی نزدیک به جنبش فتح که قرار بود همزمان با عید قربان انجام شود، به درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی به تاخیر افتاده است.

در پاسخ به استعلام دفتر بی بی سی در بیت المقدس، مارک رگــِو، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که این تاخیر به درخواست دولت خودگردان صورت گرفته تا محمود عباس، رئیس این تشکیلات بتواند در مراسم استقبال از زندانیان آزاد شده شرکت کند. آقای عباس در حال حاضر برای شرکت در مراسم حج در مکه به سر می برد.

در پی اعلام این خبر توسط منابع اسرائیلی، مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی طرح چنین درخواستی را تکذیب کردند و رفیق حسینی، یکی از مشاوران ارشد آقای عباس اظهار کرد که رئیس تشکیلات خودگردان مطلقا ً خواستار باقی ماندن این افراد در زندانهای اسرائیل حتی برای یک روز دیگر هم نمی باشد. طرف فلسطینی مشکلات فنی و قضایی در طرف اسرائیل را عامل تاخیر آزادی زندانیان عنوان کرد. اما دفتر نخست وزیر اسرائیل متعاقبا ً با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که آزادی زندانیان فلسطینی به درخواست شخص رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به تاخیر افتاده است.

ابتدا قرار بود ۲۵۰ زندانی فلسطینی به مناسبت عید قربان آزاد شوند اما در نهایت دولت اسرائیل برای اجتناب از آزادسازی زندانیان فلسطینی ساکن نواز غزه، این تعداد را به ۲۳۰ نفر کاهش داد. آزادی این زندانیان به عنوان اقدامی در حمایت از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز یکشنبه به تائید هیات دولت اسرائیل رسیده بود، اما با اطلاعیه امروز دفتر نخست وزیر اسرائیل، این ماجرا می تواند به مشکلی حیثیتی برای تشکیلات خودگردان تبدیل شود.

مطالب مرتبط