مفتی اعظم الازهر مصر، تحت فشار برای استعفا

شیخ الازهر مصر
Image caption شیخ الازهر مصر را رهبر معنوی یک میلیارد مسلمان سنی می دانند

بلندپایه ترین روحانی مسلمان مصر از سوی سیاستمداران و روزنامه ها برای دست دادن با رئیس جمهوری اسرائیل تحت فشار قرار گرفته است.

محمد سید طنطاوی، شیخ الازهر مصر که او را رهبر معنوی یک میلیارد مسلمان سنی می دانند، ماه پیش در نیویورک با شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل در حاشیه یک کنفرانس بین ادیان دست داد. انتشار تصویر این دو در برخی مطبوعات با واکنش خشم آلود رسانه ها و گروهی از سیاستمداران مصر روبرو شد.

این افراد و گروه ها خواهان کناره گیری آقای طنطاوی از سمت خود شده اند.

رهبران مصر معمولا با رهبران اسرائیلی به طور مرتب دیدار می کنند و ملاقات های آنها حساسیت چندانی بر نمی انگیزد اما دیدار مفتی اعظم الازهر به دلیل موقعیت ویژه او در جهان اسلام با واکنش های شدیدی روبرو شده است.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر دو ماه پیش میزبان رئیس جمهوری اسرائیل بود.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید واکنش ها به این اقدام شیخ طنطاوی نشان می دهد که احساس خشم و بیزاری از اسرائیل در میان بسیاری از مصری ها عمیق است.

مصر و اردن تنها کشورهای عربی هستند که اسرائیل را به رسمیت شناخته اند.

نشست مورد نظر توسط عربستان سعودی برگزار شد و در این نشست بود که برای اولین بار پادشاه عربستان سعودی و رئیس جمهوری اسرائیل در یک نشست مشترکا حضور یافتند.

شیخ طنطاوی گفته است که او شیمون پرز را نشناخته و تنها تصادفی با او دست داده است. توضیحات او نتوانسته انتقادها را کاهش دهد.

روزنامه مستقل الدستور مصر هر روز خواهان برکناری او می شود. این روزنامه می گوید دستان شیمون پرز آغشته به خون هزاران فلسطینی است وشیخ طنطاوی باید دستان خود را تطهیر کند.

یک سخنگوی دانشگاه الازهر مصر اطرافیان شیخ طنطاوی را مسئول دانسته و گفته آنها در این زمینه بی توجهی کرده اند.

اما روزنامه های اسرائیلی جنبه دیگری از این داستان را منتشر کرده و گفته اند که این روحانی عالی رتبه مصری بوده که به سمت آقای پرز رفته و با او دست داده است.

دفتر شیمون پرز درباره جنجال پیش آمده اظهارنظری نکرده اما گفته که این ملاقات خوشایند بوده و رئیس جمهور مصر و مفتی اعظم دانشگاه الازهر سر میز شام مکالمه ای جدی داشتند.

مطالب مرتبط