فرماندار آمریکایی در ارتباط با کرسی سنا دستگیر شد

فرماندار ایلینوی
Image caption فرماندار ایلینوی متهم شده که کرسی مجلس سنای آمریکا را به حراج گذشته است

در آمریکا به دنبال انجام تحقیقاتی در باره فساد اداری، "راد بلاگوجویچ"، فرماندار ایالت ایلینوی، توسط ماموران پلیس فدرال این کشور دستگیر شده است.

جرم او تبانی در انتخاب یک سناتور آمریکایی در ازای دریافت مزایای مالی عنوان شده است.

پس از پیروزی باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوری آمریکا، آقای بلاگوجویچ، به عنوان فرماندار ایالت ایلینوی، مسئول بوده است که جایگزین آقای اوباما در مجلس سنای این کشور را انتخاب کند.

بر اساس قوانين آمريکا، اگر سناتوری زودتر از زمان موعد از مجلس سنای آمريکا خارج شود يا فوت کند، فرماندار ايالت می تواند جانشين وی را معرفی کند.

بازرسان پلیس فدرال آمریکا می گویند که از استراق سمع تماس های تلفنی فرماندار ایلینوی متوجه شده اند که او تلاش داشته از انتخاب جانشین آقای اوباما کسب درآمد کند.

آنها می گویند که تماس های تلفنی نشان داده که آقای بلاگوجویچ تلاش داشته در برابر دریافت مزایای شخصی این کرسی را معامله کند.

جرم دیگری که فرماندار ایلینوی با آن مواجه است تهدید کردن غیر قانونی روزنامه "شیکاگو تریبون" بوده است. او ظاهرا تهدید کرده است که کمک مالی دولت به این روزنامه را مسدود خواهد کرد.

ادعا شده که آقای بلاگوجویچ از شرکتی که صاحب روزنامه شیکاگو تریبون است، خواسته که اعضای هیئت دبیران این روزنامه را در ازای دریافت کمک های مالی که از فروش استادیومی ورزشی در شیکاگو حاصل شده بوده، اخراج کند.

"جان هریس"، رئیس دفتر فرماندار ایلینوی نیز دستگیر شده است.

پلیس فدرال اظهار نامه ای 76 صفحه ای را منتشر کرده که در آن جزئیات جرائم فرماندار ایلینوی قید شده است. در این اظهار نامه مکالمات تلفنی آقای بلاگوجویچ به طور مکتوب درج شده است. استراق سمع مکالمات تلفنی او با حکم دادگاه انجام گرفته است.

بنا به اظهارنامه پلیس فدرال در این مکالمات، فرماندار ایلینوی در باره معامله کرسی آقای اوباما در برابر گرفتن پستی پردرآمد در یک سازمان غیرانتفاعی یا یک گروه مرتبط با اتحادیه های کارگری صحبت می کند.

همچنین ادعا شده که او در باره اشتغال همسرش، پتی، در هیئت مدیره یک موسسه صحبت کرده است.

پاتریک فیتزجرالد، دادستان دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده، گفت: "ابعاد فساد اداری که در جرائم آقای بلاگوجویچ دیده می شود، خیره کننده است. ادعا شده که او کرسی سنا را به فروش گذاشته است."

در سال های اخیر آقای فیتزجرالد در شماری از محاکمات رده بالای آمریکا مشارکت داشته است.

او هدایت پرونده ای علیه لوئی ليبی که بعدتر به "اسکوتر " شهرت يافت و معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا بود و همچنین هدایت تحقیقات در باره "کنراد بلک"، از چهره های مهم رسانه ای آمریکا را نیز بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط