کشف بقایای قربانیان حکومت نظامیان در آرژانتین

در جستجوی عدالت در آرژانتین
Image caption بسیاری ار مزدم آرژانتین خواهان روشن شدن حقایق مربوط به دوران 'جنگ کثیف' هستند

بقایای اجساد هزاران نفر در یک زندان سابق دوران حکومت نظامیان در آرژانتین کشف شده است.

در دوران زمامداری نظامیان، از این مرکز در جنوب بوئنوس آیرس برای بازجویی و شکنجه مخالفان که عمدتا چپگرا بودند استفاده می شد.

یک مقام پزشکی قانونی آرژانتین که هدایت گروه تحقیق را به عهده داشت، می گوید یافته های جدید، اظهارات گروه زیادی از افرادی را که می گفتند در این مرکز مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته بودند، تائید می کند.

او گفت بقایای استخوان های کشف شده در گودالی در این مرکز به دقت مورد بررسی خواهد گرفت تا معلوم شود تعداد کشته شدگان چند نفر بوده است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که افراد کشته شده به داخل گودالی انداخته شده و سپس همراه با حلقه های لاستیک ماشین برای از میان بردن بوی اجساد، آتش زده شده اند.

گروه های حقوق بشر می گویند حداقل سی هزار نفر در دوران حکومت نظامیان در آرژانتین ناپدید شدند.

نظامیان طی سال های 1976 تا 1983 بر این کشور حکومت کردند.

طی این سال ها که به 'جنگ کثیف' مشهور است، حکومت دست به بازداشت های گسترده غیر قانونی، شکنجه و اعدام مخالفان چپگرای خود زد. اجساد بسیاری از این افراد هرگز پیدا نشد.

هواداران نیروهای مسلح این مساله را که دولت نظامی آرژانتین مخالفان خود را شکنجه کرده و آنها را از میان می برد، تکذیب می کنند.

پس از پایان حکومت نظامیان در آرژانتین، اولین دولت غیر نظامی این کشور قوانینی را به تصویب رساند که به موجب آن افرادی که در کشتار و ناپدید شدن شهروندان این کشور دست داشتند از تعقیب قضایی در امان ماندند. اما دولت آرژانتین طی سال های اخیر به دنبال آن بوده تا مصونیت رهبران نظامی آن سال ها را لغو و این افراد را به پای میز محاکمه بکشاند.

طی چند سال اخیر بسیاری از پرونده های مربوط به آن سال ها بازگشایی شده اند.

مطالب مرتبط