یونان آرام تر شد

خیابانهای آتن
Image caption آتن پس از تدفین نوجوان پانزده ساله کشته شده به دست پلیس آرام تر شده است

پس از چند روز شورش، خیابان های آتن پایتخت یونان کمی آرام تر شده اند.

پس پانزده ساله ای که روز شنبه در جریان یک درگیری به ضرب گلوله پلیس کشته شده، به خاک سپرده شده است و پس از آن معترضان با در دست داشتن شمع هایی روشن مقابل ساختمان پارلمان یونان اقدام به برگزاری تجمعی شبانه کرده اند.

جورج پاپاندرئو، رهبر حزب مخالف سوسیالیست، کاستاس کرامانلی، نخست وزیر یونان را به استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام فراخوانده است.

جنبش اتحادیه های کارگری در یونان هم حاضر به لغو اعتصاب عمومی در روز چهارشنبه نشده اند.

یک گزارشگر بی بی سی می گوید رسوایی های فساد مالی و چشم انداز تیره اقتصادی برای بسیاری از شهروندان یونان از جمله عوامل نارضایتی معترضان است.

شورش پس از تدفین

در پی مراسم تدفین که در نزدیکی خلیج سارونیک در جنوب شرقی این شهر برگزار شد، خشونت دوباره بالا گرفت.

شدت درگیری ها به اندازه ای شد که یک مامور پلیس در اقدامی نادر برای متفرق کردن جماعت خشمگین تیر هوایی شلیک کرد.

Image caption گردهم آیی مقابل ساختمان پارلمان از معدود حوادث غیرخشونت بار در روزهای اخیر بود

اما با غروب آفتاب شرایط تغییر کرد و حدود 200 نفر با برگزاری یک گردهم آیی آرام مقابل پارلمان تلاش کردند چهره صلح آمیز اعتراضات را نیز به نمایش بگذارند.

در صحنه تحولات سیاسی کاستاس کارامانلیس، نخست وزیر یونان، تمام روز را به گفتگو با رئیس جمهور و رهبران احزاب مخالف جهت یافتن راهی برای برقراری مجدد نظم و آرامش گذراند.

او همچنین شورشگران را "دشمنان دموکراسی" خواند.

احزاب چپ گرای یونان نیز در تلاشند دولت محافظه کار یونان را سر نگون کنند و اتحادیه های کارگری درخواست آقای کارامانلیس جهت لغو اعتصاب عمومی را رد کردند.

پلیس تا کنون حدود 200 نفر را دستگیر کرده است اما در این بین حضور فعالان با سابقه ای که ظاهرا خشونت ها را سازماندهی کرده اند مسجل نشده است.

مطالب مرتبط