'سوریه رهبر گروه فتح الاسلام را کشته است'

شاکر العبسی
Image caption فتح الاسلام احتمال کشته شدن شاکر العبسی را مطرح کرده است

یک گروه اسلامگرای ستیزه جو گفته که رهبر این سازمان در سوریه کشته یا بازداشت شده است.

روز چهارشنبه، 10 دسامبر (20 آذر)، مرکز آمریکایی کنترل پایگاه های اسلامگرایان گزارش کرد که گروه فتح الاسلام با انتشار یک بیانیه اینترنتی گفته است که تماس خود را با شاکر العبسی، رهبر این گروه که از لبنان به سوریه گریخته بود از دست داده و احتمال می دهد که ماموران امنیتی سوریه او را کشته یا بازداشت کرده باشند.

گروه فتح الاسلام یک سازمان تندرو اسلامگراست که سال گذشته به مدت پانزده هفته با ارتش لبنان درگیر نبرد بود.

دولت سوریه نیز این گروه را، که گفته می شود با شبکه القاعده در ارتباط است، عامل بمب گذاری ماه سپتامبر در دمشق معرفی کرده که هفده نفر کشته و گروهی زخمی برجای گذاشت.

بیانیه فتح الاسلام در یک سایت اینترنتی مورد استفاده اسلامگرایان تندرو انتشار یافته و در آن آمده است که افرادی در سوریه با رهبر گروه تماس گرفته و وعده داده بودند که او را نزد دوستانش در عراق خواهند برد اما شاکر العبسی و دو فرد همراه او در محل ملاقات به محاصره ماموران امنیتی سوریه در آمدند.

این گروه اسلامگرا افزوده است که از آن زمان،خبری از شاکر العبسی نداشته و در نتیجه، شورای سازمان فتح الاسلام در جلسه ای، ابو محمد عوض را به جانشینی او برگزیده است.

Image caption درگیری ارتش لبنان و فتح الاسلام بیش از سه ماه به طول انجامید

فتح الاسلام در این بیانیه ابراز اطمینان می کند که با انتخاب رهبر جدید، این گروه خواهد توانست همچنان فعالیت خود را در سرتاسر سوریه، لبنان و فلسطین گسترش دهد.

نام گروه فتح الاسلام در ماه مه سال 2007 و پس از سرقت مسلحانه از یک بانک در لبنان، به طور وسیع در رسانه های خبری جهان انعکاس یافت.

به گفته منابع دولتی لبنان، ماموران پلیس با پیگیری این حادثه دریافتند که سارقان باگروه اسلامگرای فتح الاسلام مرتبط بودند.

در پیگیری این واقعه، بین واحدهای ارتش لبنان و افراد مسلح این گروه، مستقر در اردوگاه آوارگان فلسطینی نهرالبارد در نزدیک طرابلس، در شمال لبنان، درگیری روی داد که تا اوایل ماه سپتامبر سال گذشته ادامه یافت.

در جریان نبرد نهرالبارد، حدود چهارصد نفر از جمله بیش از دویست تن از اعضای مسلح این گروه، بیش از یکصد و شصت تن از نفرات ارتش لبنان و شماری غیرنظامی کشته شدند در حالیکه چند صد تن از ساکنان محل درگیری و اطراف آن نیز ناگزیر محل سکونت خود را ترک کرده بودند.

به گفته مقامات لبنانی، کشته شدگان فتح الاسلام از شهروندان کشورهای مختلف عربی بودند که با هدف ایجاد یک حکومت اسلامی توسط فتح الاسلام در منطقه طرابلس به این گروه پیوسته بودند.

پس از خاتمه این نبرد، شاکر العبسی که ظاهرا موفق به فرار از لبنان شده بود، اعلام داشت که از شکست نهرالبارد انتقام خواهد گرفت.

پس از بمب گذاری ماه سپتامبر سال جاری در دمشق، تلویزیون سوریه چندنفر را به عنوان اعضای گروه فتح الاسلام نشان داد و اعلام داشت که آنان به دست داشتن در این بمب گذاری اعتراف کرده اند.

در ماه نوامبر نیز منابع امنیتی لبنان اعلام داشتند که پنج نفر را به ظن عضویت در این گروه و ارتباط با چند مورد بمب گذاری بازداشت کرده اند.