دنیای مجازی برای تجربه زندگی مسلمانان

Image caption بازی ماکسلیم پال از جانماز شروع می شود و به مرکز خرید هم کشیده می شود

اولین بازی اینترنتی برای تجربه کردن زندگی مسلمانان به صورت آزمایشی راه اندازی شد. این بازی که "ماکسلیم پال" نام دارد، شرایط آن را فراهم می کند که کاربران یک شخصیت خیالی را کنترل و هدایت کنند.

این بازی که تقریبا شبیه بازی های مجازی دیگر مانند "سیمز" است به کاربرها اجازه می دهد تا شکل ظاهری این شخصیت و اتاق خصوصی او را تغییر دهند.

این بازی برای مسلمانان مقیم کشورهای غربی طراحی شده است اما تولید کنندگان آن امیدوارند که غیر مسلمانان نیز با استفاده از این بازی بتوانند درک بیشتری نسبت به زندگی مسلمانان پیدا کنند.

محمد ال فتاتری بنیان گذار سایت اینترنتی muxlim.com گفت: "ما یک سایت مذهبی نیستیم، هدف ما تمرکز بر روی روش زندگی است. این بازی برای تمام کسانی که کوچکترین علاقه ای به فرهنگ و روش زندگی مسلمانان دارند طراحی شده است."

او اضافه کرد: " ما در تحقیقاتی که در زمینه بازاریابی انجام دادیم متوجه شدیم که روش زندگی بیشتر مسلمانان با بقیه هیچ تفاوتی ندارد. آنها به مبانی اصلی اسلام اعتقاد دارند ولی هویت آنها شامل چیزهایی ورای اسلام است. آنها علایق و سلایق بسیار متفاوتی دارند."

آقای ال فتاتری گفت که سایت ماکسلیم دارای 26 موضوع است که فقط یکی از آنها به مذهب مربوط می شود. او امیدوار است که مسلمانان بتوانند از طریق این بازی درباره مشترکات خود با هم گفتگو کنند.

کاربران می توانند زندگی این شخصیت کارتونی را هدایت کنند و در دنیای مجازی او که شامل ساحل دریا و مراکز خرید است گردش کنند.

شخصیت پردازی

این شخصیت مجازی دارای چندین 'meters' است که روی خوشحالی، سلامت، میزان دانش و معنویت او تاثیر دارد و بسته به آن که چه اعمالی انجام می دهد، هرکدام از این خصوصیات قابل تغییرند.

کسانی که به عضویت ماکسیم پال در می آیند چندین سکه مجازی دریافت می کنند تا بتوانند در فروشگاه های اینترنتی خرید کنند و برای شخصیت خود لباس بخرند و یا دکوراسیون اتاق خصوصی اش را عوض کنند.

کاربران همچنین می توانند با استفاده از پول نقد واقعی سکه های مجازی بیشتری بخرند اما هنوز نرخی برای تبادل پول واقعی با پول مجازی مشخص نشده است.

آقای آل فتاتری گفت که هنوز بازی به اندازه ای که قابلیت دارد توسعه پیدا نکرده است و باید دید که مردم چگونه به آن عکس العمل نشان می دهند. وی گفت: " نظرات آنها نقش بسیار مهمی در پرورش و توسعه این بازی جدید دارد."