فیلم مستندی که خودکشی را نشان می دهد

فیلم مستند جنجال برانگیزی که نشان می دهد یک مرد مبتلا به بیماری لاعلاج خودکشی می کند، قرار است روز چهارشنبه 10 دسامبر در بریتانیا پخش شود.

منتقدان " کمک به خودکشی" می گویند در بیشتر کشورها این کار غیر قانونی است و این فیلم می تواند دیگران را تشویق به تقلید کند. اما در فیلم نشان داده می شود که این مرد و خانواده اش اصرار دارند که این حق او بوده است که زمان و چگونگی مرگ خود را انتخاب کند.

گریگ ایوورت، پروفسور آمریکایی 59 ساله که در شهر هاروگیت بریتانیا زندگی می کرد خود را یک "مقبره زنده" توصیف می کرد و می گفت که نمی خواهد به همین شکل به زندگی ادامه دهد.

وی در سال 2006 در کلینیکی پزشکی در سوئیس با خوردن مخلوطی از آرام بخش های مختلف از دنیا رفت و قبل از آنکه بیهوش شود، دستگاه تنفس خود را با دندان هایش از کار انداخت.

مرکز خیریه دیگنیتاس به آقای ایوورت کمک کرد تا به زندگی خود خاتمه دهد و اعضای خانواده او که با تصمیمش کاملا موافقت داشتند، هنگام فیلمبرداری بر بالین او بودند.

آقای ایوورت پیش از مرگش گفت: "دوست دارم ادامه بدهم. اما حقیقت این است که نمی توانم."

او در ادامه گفت: "وقتی کاملا فلج هستید، نمی توانید راه بروید، حرف بزنید یا چشمهای خود را تکان دهید چطور می توانید به دیگران بگویید که دارید زجر می کشید."

او در نامه ای به دو فرزندش نوشت: " این سفری است که باید انجام دهم. امیدوارم این منجر به عذاب همسر عزیزم که 37 سال را صمیمانه با هم گذراندیم نشود."

این فیلم قرار است در شبکه Sky پخش شود و به نظر مری ایوورت، به مردم کمک می کند تا با ترس خود از مرگ مواجه شوند.

دکتر پیتر ساندرز رییس گروهی که با این نوع خودکشی مبارزه می کند ، می گوید:" این برنامه به منظور جذب بیشتر بینندگان تلویزیون پخش می شود."

کمک به خودکشی دیگران همه جا غیر قانونی است به غیر از کشورهای سوئیس، هلند و ایالت اورگان در آمریکا. منتقدان می گویند ممکن است این برنامه باعث شود بیماران دیگر که فکر می کنند سربار دیگران هستند، حس کنند که باید دست به خودکشی بزنند.

فیل ویلیس، نماینده پارلمان در هاروگیت می گوید که وقتی کاری در کشوری غیر قانونی است، اصلا نباید نشان داده شود. همچنین به عقیده او مرگ اشخاص بسیار خصوصی است و نشان دادن آن غلط است.

اما سازندگان این برنامه می گویند که می خواهند بحث سازنده ای درباره موضوعات اخلاقی پیچیده مانند کمک به خودکشی آغاز شود.