اوباما خواستار استعفای فرماندار ایلینوی شد

راد بلاگوجویچ
Image caption آقای بلاگوجویچ معتقد است مرتکب هیچ امر خلافی نشده است

باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا از راد بلاگوجویچ، فرماندار دستگیر شده ایالت ایلینوی خواسته است از سمت خود استعفا دهد.

آقای بلاگوجویچ پس از آن دستگیر شد که متهم گردید قصد داشته کرسی آقای اوباما در سنی آمریکا را "بفروشد."

آقای بلاگوجوی، بعنوان فرماندار ایالت ایلینوی تنها کسی است که حق دارد سناتور بعدی این ایالت را که جایگزین آقای اوباما خواهد شد، انتخاب کند.

نام جسی جکسون جونیور، فرزند جسی جکسون، فعال سرشناس حقوق مدنی در آمریکا و عضو کنگره آمریکا، بعنوان فردی برده شده که آقای بلاگوجویچ مدعی است از طریق یک فرستاده ابراز علاقه کرده که برای به دست آوردن کرسی در کنگره به فرماندار ایلینوی پول بپردازد.

با این حال آقای جکسون، در بیانیه ای که در اختیار منابع خبری قرار داده شده انجام هرگونه عمل خلاف را رد کرده است.

در متن استراق سمع انجام شده بر مکالمات آقای بلاگوجویچ که توسط اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) آمریکا منتشر شده است، از آقای بلاگوجویچ نقل شده که فردی که مقام های آمریکایی از او بعنوان "کاندیدای پنجم سنا" یاد می کنند، "برای او 500 هزار دلار پول جذب خواهد کرد. این موشوع را یک فرستاده عنوان کرد. اما فرد دیگر، اگر من او را سناتور کنم، یک میلیون دلار پول جذب می کند."

وکیل جسی جکسون تایید کرد که موکل او "کاندیدای پنج سنا" است.

با این حال آقای جکسون تاکید کرد که او "مرکز توجه تحقیقات نیست" و گفت او هیچگاه برای بحث درباره خرید کرسی خالی سنا سراغ آقای بلاگوجویچ نرفته است.

او گفت: "من هیچگاه به کسی اجازه ندادم که ا طرف من قولی به فرماندار بلاگوجویچ بدهد."

جسی جکسون جونیور افزود او معتقد است فرماندار ایلینوی "باید استعفا کند و حق انتخاب نماینده سنا را نیز واگذار نمایند."

انتخابات ویژه

دادستان ها اعلام کرده اند آقای اوباما که به آقای بلاگوجویچ نزدیک نیست دخالتی در این ماجرا نداشته است.

سخنگوی رسمی آقای اوباما گفت رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستار استعفای راد بلاگوجویچ است و افزود: "در شرایط فعلی امکان اینکه فرماندار کار خود را به شیوه ای موثر انجام دهد و به مردم ایلینوی خدمت کند وجود ندارد."

او گفت آقای اوباما مایل است مجلس ایالتی ایلینوی برگزاری یک انتخاباتی ویژه جهت انتخاب فرد جایگزین او را مد نظر قرار دهد.

اعضاء این مجل گفته اند می توانند تا روز دوشنبه آینده جلسه ای ویژه تشکیل دهند تا بر سر جزئیات این انتخابات ویژه به توافق دست یابند.

آقای بلاگوجویچ که در روز سه شنبه دستگیر شد پس از حضور یافتن مقابل یک قاضی فدرال با وثیقه آزاد گردید و روز چهارشنبه در دفتر کارخود حاضر شد.

وکلای فرماندار ایلینوی گفته اند او معتاد نسیت که کار خلافی انجام داده و برنامه ای هم جهت استعفا ندارد.

بازرسان فدرال آمریکا که در طی چند سال گذشته مشغول جمع آوری شواهد برای پرونده آقای بلاگوجویچ بوده اند او را به چند مورد از جمله "تلاش برای جذب رشوه" متهم کرده اند.

این اتهام ها چندین موضوع مرتبط با فساد مالی را دربر می گیرد و از جمله او به واگذار کردن کار، قرارداد، یا منصب در برابر پول متهم شده است.

مطالب مرتبط