هند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور را کاملا تغییر می دهد

حمله به تاج محل-آرشیو
Image caption در حمله به هتل تاج محل بیش از 170 نفر کشته شدند

دولت هند اعلام کرده که در واکنش به حملات ماه گذشته به بمبئی که موجب کشته شدن بیش از 170 نفر شد، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سراسر کشور را به کلی تغییر خواهد داد.

آقای چیدامبارام، وزیر کشور جدید هند در پارلمان این کشور گفت که از جمله تدابیر تازه ای که اتخاذ خواهد شد، تاسیس یک آژانس ملی تجسس و تفحص، بهبود آموزش پلیس و تقویت مراقبت از سواحل هند و قوانین مبارزه با تروریسم است.

این اولین واکنش دولت هند به خشم مردم هند به حملات به بمبئی است.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در جنوب آسیا می گوید کمتر کسی است که با لزوم اتخاذ این تدابیر، پس از حملات به بمبئی، مخالف باشد اگر چه بر سر نحوه اجرا و شدت این تدابیر بین دولت و مخالفین، اختلاف نظرهای سیاسی بروز خواهد کرد

خبرنگار بی بی سی می افزاید در سیستم امنیتی هند در چند دهه گذشته اصلاحات چندانی صورت نگرفته است و نیازمند رسیدگی عاجلی است.

مقامات هند پیکارجویان پاکستانی را عامل این حملات معرفی کرده اند ولی پراناب موخرجی، وزیر خارجه هند در اولین سخنرانی در پارلمان هند پس از حملات به بمبئی، اقدامات نظامی علیه پاکستان را منتفی دانست.

دولت پاکستان هرگونه دخالتی در حملات مورد بحث را رد کرده است ولی قول داده که در تحقیقات به پلیس هند کمک کند.

دولت پاکستان از جانب هند و آمریکا تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته تا برای یافتن طراحان حمله به بمبئی با پلیس هند همکاری کند.

در همین حال مدت بازداشت اجمل امیر قصاب تنها مظنون به دست داشتن در حملات که زنده مانده است، برای دو هفته دیگر تمدید شده است.

مطالب مرتبط