پایه گذار لشکر طیبه تحت بازداشت خانگی قرار گرفت

حافظ سعید
Image caption حافظ سعید دخالت در بمبگذاری های بمبئی را رد کرده است

پلیس پاکستان می گوید حافظ سعید رهبر یک سازمان خیریه مرتبط با لشکر طیبه تحت بازداشت خانگی قرار داده است.

لشکر طیبه یک گروه اسلامگراست که به حملات اخیر به بمبئی ارتباط داده شده است.

رئیس پلیس لاهور گفت حافظ سعید که رهبر یک سازمان خیریه موسوم به جماعت الدعوه، است به مدت سه ماه در خانه تحت نظر قرار خواهد داشت.

آقای سعید به بی بی سی گفته است که بهیچوجه نقشی در حملات به بمبئی نداشته است.

وزارت کشور پاکستان دستور داده است که دفاتر جماعت الدعوه تحت نظر قرار گرفته و در صورت لزوم مهر و موم شود.

اتخاذ تدابیر جدید توسط دولت هند

در تحولی دیگر، دولت هند اعلام کرده که در واکنش به حملات ماه گذشته به بمبئی که موجب کشته شدن بیش از 170 نفر شد، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سراسر کشور را به کلی تغییر خواهد داد.

آقای چیدامبارام، وزیر کشور جدید هند در پارلمان این کشور گفت که از جمله تدابیر تازه ای که اتخاذ خواهد شد، تاسیس یک آژانس ملی تجسس و تفحص، بهبود آموزش پلیس و تقویت مراقبت از سواحل هند و قوانین مبارزه با تروریسم است.

این اولین واکنش دولت هند به خشم مردم هند به حملات به بمبئی است.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در جنوب آسیا می گوید کمتر کسی است که با لزوم اتخاذ این تدابیر، پس از حملات به بمبئی، مخالف باشد اگر چه بر سر نحوه اجرا و شدت این تدابیر بین دولت و مخالفین، اختلاف نظرهای سیاسی بروز خواهد کرد

خبرنگار بی بی سی می افزاید در سیستم امنیتی هند در چند دهه گذشته اصلاحات چندانی صورت نگرفته است و نیازمند رسیدگی عاجلی است.

مقامات هند پیکارجویان پاکستانی را عامل این حملات معرفی کرده اند ولی پراناب موخرجی، وزیر خارجه هند در اولین سخنرانی در پارلمان هند پس از حملات به بمبئی، اقدامات نظامی علیه پاکستان را منتفی دانست.

دولت پاکستان هرگونه دخالتی در حملات مورد بحث را رد کرده است ولی قول داده که در تحقیقات به پلیس هند کمک کند.

دولت پاکستان از جانب هند و آمریکا تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته تا برای یافتن طراحان حمله به بمبئی با پلیس هند همکاری کند.

در همین حال مدت بازداشت اجمل امیر قصاب تنها مظنون به دست داشتن در حملات که زنده مانده است، برای دو هفته دیگر تمدید شده است.

مطالب مرتبط