امید برای عشایر بدوی یا اقدام دیرهنگام توسط اسرائیل

کمیته رسیدگی کننده به شرایط عشایر بدوی صحرای نگب
Image caption قاضی گولدبرگ، دادستان کل سابق اسرائیل، ریاست این کمیته مشورتی را به عهده داشته است

یک کمیته دولتی مسئول تعیین تکلیف روستاهای به رسمیت شناخته نشده عشایر بدوی ساکن صحرای نگب، امروز (11 دسامبر)، خواستار به رسمیت شناختن این روستاها توسط دولت شد.

دهها هزار نفر از عشایر بدوی در روستاهایی در صحرای نگب (که اعراب به آن صحرای نقب می گویند)، زندگی می کنند که توسط دولت اسرائیل به رسمیت شناخته نمی شوند. این روستاها از آب لوله کشی، برق، مدرسه و درمانگاه محروم هستند و بیکاری و فقر در آنها شایع است.

قاضی گولدبرگ، دادستان کل سابق اسرائیل، ریاست این کمیته مشورتی را به عهده داشته است.

این کمیته طرح جامع خود برای ساماندهی عشایر بدوی صحرای نگب را روز پنج شنبه به زئو بوئم، وزیر مسکن اسرائیل تحویل داد.

در تلاش برای ایجاد تفاهم بین جامعه بدوی ها و دولت اسرائیل، کمیته سیاستگذاری برای ساماندهی روستاهای بدوی در صحرای نگب، مجموعه ای از پیشنهادات را ارائه کرده است.

امکان جابجایی روستائیانی که نتوانسته اند مجوزهای قانونی را به دست آورند، جبران خسارت مالی و در بعضی موارد ملکی عشایر بدوی که علیه دولت طرح شکایت کرده اند و ایجاد یک کمیته برای شناسایی منازل غیر قانونی، از جمله این پیشنهادات است.

Image caption دهها هزار نفر از عشایر بدوی در روستاهایی در صحرای نگب زندگی می کنند که توسط دولت اسرائیل به رسمیت شناخته نمی شوند

وزیر مسکن اسرائیل در نشست مطبوعاتی امروز رابطه بین دولت و عشیره های بدوی را سرشار از بی اعتمادی و سوء ظن توصیف کرد و گفت هدف این کمیته اعتماد سازی بین دو طرف بوده است.

آقای بوئم وعده داد که هیات دولت در چند روز باقی مانده از سال جاری میلادی، این طرح جامع را تصویب کند.

در مقابل، قاضی گولدبرگ هشدار داد که دولت بعدی اسرائیل نیز باید خود را به اجرای این طرح جامع متعهد بداند.

با باقی ماندن کمتر از دو ماه به انتخابات سراسری اسرائیل و تقویت احتمال پیروزی احزاب راستگرا در این انتخابات، چشم انداز اجرایی شدن این طرح جامع در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

مطالب مرتبط