اوباما: فرماندار ایلینوی استعفا دهد

بلاگویویچ
Image caption باراک اوباما از جمله کسانی است که خواستار استعفای راد بلاگویویچ شده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده می گوید اطمینان دارد هیچ کدام از اعضای گروه انتقالی او با فرماندار ایالت ایلینوی که متهم به فساد اداری شده است، زد و بندی نداشته اند.

راد بلاگویویچ، فرماندار ایلینوی به تلاش برای کسب منفعت مادی از طریق انتصاب جایگزین باراک اوباما، در مجلس سنا متهم است.

آقای اوباما پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از دو نماینده ایلینوی در سنای ایالات متحده بود و بر اساس قوانین این ایالت، اگر یکی از سناتورهای آن پیش از پایان دوره نمایندگی کناره گیری کند، فرماندار جانشین او را انتخاب خواهد کرد.

آقای بلاگویویچ متهم است قصد داشته کرسی خالی نمایندگی آقای اوباما را در مجلس سنا با یک شغل پردرآمد برای خود یا همسرش معامله کند. شنود مکالمات راد بلاگویویچ به وسیله پلیس فدرال آمریکا نشان می دهد او حتی در پی مقام وزارت در دولت اوباما یا مقام سفارت بوده است.

بارک اوباما روز پنچشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شیکاگو گفت: "من همانند دیگران (از شنیدن این اتهام ها) ناراحت و مایوس شدم."

آقای اوباما همچنین تاکید کرد که نه او و نه هیچ کدام از اعضای گروه انتقالی او، موضوع تحقیقات پلیس فدرال آمریکا نیستند.

کیفرخواست دادستانی فدرال آمریکا بیانگر مذاکرات آقای بلاگویویچ با افراد مرتبط با تیم انتقالی آقای اوباماست ولی به گفته پتریک فیتز جرالد، دادستان پرونده شواهدی مبنی بر تخلف آقای اوباما وجود ندارد.

به گفته آقای اوباما، او هیچ مذاکره ای درباره تعیین جانشین خود در سنا نداشته و از مشاوران خود خواسته تا همه اطلاعات مربوط به ارتباطات خود با دفتر راد بلاگویویچ در اختیار او قرار دهند تا در چند روز آینده منتشر شود.

آقای اوباما همچنین خواستار استعفای آقای بلاگویویچ شد. آقای اوباما گفت: "فکر می کنم اعتماد عمومی خدشه دار شده است. .. فکر نمی کنم فرماندار در این وضع بتواند به خدمت موثر به مردم ایلینوی ادامه دهد."

به رغم افزایش انتقادها از راد بلاگویویچ، او همچنان از کناره گیری از قدرت خودداری می کند.

او سه شنبه پس از تفهیم اتهام با سپردن ۴۵۰۰ دلار وثیقه آزاد شد.

لیزا مدیگان، دادستان کل ایلینوی به آقای بلاگویویچ هشدار داده در صورت عدم کناره گیری به اقدام قضایی علیه او دست خواهد زد.

خانم مدیگان می گوید از دیوان عالی ایالتی خواهد خواست به عدم کفایت راد بلاگویویچ به ادامه خدمت رای دهد.

هووارد دین، رئیس حزب دموکرات آمریکا هم خواستار کناره گیری هرچه سریع تر راد بلاگویویچ از مقام خود شده است.

مطالب مرتبط