آمریکا درصدد همکاری هسته ای با امارات

رایس
Image caption کاندولیزا رایس از همکاری هسته ای آمریکا با امارات حمایت می کند

دولت آمریکا تایید کرده است که با امارات متحده عربی درباره همکاری هسته ای به توافقی دست پیدا کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه (12 دسامبر) خبر داده بود که دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، تا چند هفته دیگر با امارات یک قرارداد هسته ای امضا خواهد کرد.

در واکنش به این خبر، وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که دولت های آمریکا و امارات درباره متن قرارداد همکاری اتمی موافقت کرده، اما هنوز آن را امضا نکرده اند.

این نخستین بار است که آمریکا قصد دارد با یک کشور عرب در منطقه خاورمیانه همکاری اتمی داشته باشد.

با این همه، شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تایید نکرده است که جورج بوش پیش از ترک کاخ سفید در ماه ژانویه آتی قرارداد همکاری هسته ای با امارات را امضا خواهد کرد.

دوره ریاست جمهوری هشت ساله جورج بوش روز 20 ژانویه سال 2009 میلادی پایان خواهد یافت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، هنوز موضعش درباره همکاری اتمی کشورش با امارات را اعلام نکرده است.

آمریکا بارها از گسترش فنی آوری هسته ای در جهان و به ویژه در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده است.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که همکاری هسته ای آمریکا و امارات صلح آمیز است و با فعالیت های هسته ای ایران تفاوت دارد.

آمریکا با تولید سوخت هسته ای در ایران از طریق غنی سازی اورانیوم مخالف است. ایران غنی سازی اورانیوم را حق مسلم و قانونی خود می داند.

نقش کنگره

جزئیات همکاری هسته ای احتمالی آمریکا و امارات هنوز رسما اعلام نشده است.

اما آن طور که وال استریت ژورنال گزارش داده است، دولت امارات موافقت کرده که سوخت هسته ای در داخل این کشور تولید نشود و برنامه هسته ای خود را تحت نظارت شدید بازرسان بین المللی قرار دهد.

با این وجود، یک عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است که همکاری هسته ای با امارات باید مشروط به تشدید تحریم ها علیه ایران باشد.

الیانا راس لیتنن، از نمایندگان ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان، در این خصوص رسما طرحی تنظیم کرده است.

خانم لیننن که کوبایی الاصل است، بلندپایه ترین سیاستمدار جمهوریخواه زن در کنگره آمریکا به حساب می آید.

طرح پیشنهادی او از دولت امارت می خواهد که مانع از انتقال تکنولوژی، خدمات و کالاهایی به ایران شود که در لیست تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد علیه ایران وجود دارد.

در غیر این صورت، بر اساس طرح پیشنهادی این عضو ارشد کنگره، دولت یا شرکت های آمریکایی حق همکاری هسته ای با امارات را نخواهند داشت.

اگر دولت آمریکا قرارداد همکاری هسته ای با امارات را امضا کند، کنگره 90 روز برای اعتراض به این قرارداد و تجدید نظر در مفاد آن فرصت خواهد داشت.

دولت آمریکا بارها امارات را به محدود کردن همکاری های مالی و تجاری با ایران ترغیب کرده است و از آن خواسته که فعالیت های بانک های ایرانی را تحت نظر بگیرد.

امارات یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری ایران است.