پلیس بریتانیا خواستار بازجویی از مظنون پاکستانی

محمد اجمل امیر قصاب
Image caption محمد اجمل امیر قصاب تنها مظنون زنده مانده در حملات حملات بمبئی است

نخست وزیر بریتانیای اعلام کرد پلیس بریتانیا می خواهد از یک پاکستانی مظنون به دست داشتن در حملات تروریستی بمبئی بازجویی کند.

به گفته گوردون براون کارآگاهان بریتانایی می خواهند "محمد اجمل امیر قصاب" تنها فرد مسلح زنده مانده از حادثه بمبئی را درباره حملات و گروه های تروریستی مستقر در پاکستان مورد بازجویی قرار دهند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا پس از سفر به هند و دیدار با منموهان سینگ، نخست وزیر هند، برای گفتگو با آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان به این کشور سفر کرده است.

گفتگوها در شرایطی انجام می شود که پاکستان هند را به نقض حریم هوایی خود متهم کرده است.

هند منکر انجام چنین اقدامی است اما اعلام کرده است در رویه های امنیتی خود تجدید نظر خواهد کرد.

هند پیکارجویان مستقر در پاکستان را مسبب انجام حملات بمبئی می داند که در جریان آن حداقل 170 نفر کشته شدند.

کارول واکر، گزارشگر مسائل سیاسی در بی بی سی که همراه با گوردون بروان به هند و پاکستان سفر کرده است گفت قرار است ماموران بریتانیایی درخواست تقاضا برای دیدار با محمد اجمل امیر قصاب را مطرح کنند.

آقای براون گفت این "خشونت تروریستی وحشتناک" جهان را شوکه کرده است و پس از اینگه گروه لشکر طیبه را مسئول انجام این حمله اعلام کرد گفت این گروه باید "در موارد زیادی پاسخگو باشد."

او افزود: "هیچ کشوری نباید به بلایی دچار شود که هند بخاطر حملات بمبئی به آن دچار شده است."

"من به نخست وزیر سینگ گفته ام ما هر کمکی که بتوانیم انجام می دهیم. ما در ریشه کن کردن تروریسم با یکدیگر همکاری خواهیم کرد. و ما در حوزه مسائل امنیتی همکاری خواهیم کرد."

هند از پاکستان خواسته درباره حملات اخیر اقدامی انجام دهد.

پاکستان هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرده است اما قول داده با تحقیقات دولت هند همکاری کند.

آقای زرداری قول داده است مقابل تروزیست ها "محکم باشد" اما از هند هم خواسته اطلاعات بیشتری درباره حملات در اختیار این کشور قرار دهد.

مطالب مرتبط