اولین انتخابات پارلمانی ترکمنستان طبق قانون اساسی جدید

انتخابات ترکمنستان
Image caption نامزدهای مستقل در انتخابات ترکمنستان شرکت ندارند

مردم ترکمنستان در اولین انتخابات پارلمانی این کشور که پس از تصویب قانون اساسی جدید ترکمنستان است شرکت کرده اند.

هدف از این انتخابات، افزایش قدرت پارلمان و دو برابر کردن تعداد نمایندگان پارلمان است.

از آنجا که با این انتخابات، پارلمان ترکمنستان قدرت سابق خود را باز می یابد، رأی گیری امروز گام مهمی در تاریخ مدرن این کشور محسوب می شود

ترکمنستان که از نظر منابع گاز بسیار غنی است و در حاشیه دریای خزر واقع است، قبلا دارای یک شورای خلق بود که دو هزار و پانصد و هفت عضو آن را صفرمراد نیازف، رهبر سابق ترکمنستان، منصوب می کرد.

انحلال این شورا و احیای پارلمان یکی از قول های اصلاحاتی بود که قربانعلی بردی محمدف، رئیس جمهوری جدید این کشور داده بود ولی منتقدان می گویند نامزدهای مستقل واقعی در این انتخابات دیده نمی شوند و اقلیت های قومی ترکمنستان در این انتخابات نماینده ای ندارند.

از جمله این اقلیت ها جامعه ازبک تبار ترکمنستان است که با وجود این که جامعه بزرگی است اجازه معرفی نامزد خود در این انتخابات را نداشته است.

هیئت کوچکی از جانب سازمان امنیت و همکاری در اروپا، بر این انتخابات نظارت می کند ولی اعضای این هیئت می گویند کم بودن تعداد ناظران انتخاباتی، نظارت کامل بر روند انتخابات را مشکل کرده است.

کمیسیون انتخاباتی ترکمنستان گزارش داده است که طی 6 ساعت اول رأی گیری، بیش از 75 درصد واجدین شرایط شرکت در انتخابات، رأی خود را به صندوق انداخته بودند.

اعلام این موضوع به معنی تایید معتبر بودن انتخابات است.

مطالب مرتبط