یونان پس از تازه ترین دور خشونتها در آرامش است

ناآرامی در آتن -شنبه شب
Image caption آتن پس از ناآرامی های شب گذشته امروز آرام است

پس از هشت روز ناآرامی متوالی در یونان که کشته شدن یک نوجوان پانزده ساله توسط پلیس این کشور، آتش آن را برافروخت، آتن امروز (14 دسامبر)، آرام است.

دانشجویان درصددند روز دوشنبه(15 دسامبر)، یک تظاهرات دیگر برگزار کنند؛ این تظاهرات قرار است در برابر ستاد فرماندهی پلیس یونان برگزار شود.

شنبه شب (13 دسامبر)، حدود یک صد جوان به ساختمان محل کار مامور پلیسی که تیراندازی او باعث کشته شدن نوجوان پانزده ساله شد، حمله و به سمت آن کوکتل مولوتف و سنگ پرتاب کردند.

مامور پلیس 37 ساله هم اکنون به اتهام قتل در بازداشت به سر می برد.

پلیس این گروه از جوانان را با گاز اشک آور پراکنده کرد.

مالکولم برابانت، گزارشگر بی بی سی می گوید بعد از این ماجرا جوانان توجه خود را به نواحی تجاری نزدیک به پلی تکنیک آتن معطوف کردند و در حالی که ماسک به صورت داشتند خودروها را واژگون و سه بانک را به آتش کشیدند.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید بخش عمده اعتراضاتی که در روز شنبه برگزار شد، صلح آمیز بوده است. تظاهرکنندگان در میدان اصلی آتن تجمع و به یاد نوجوان پانزده ساله شمع روشن کردند. آنها همچنین به عنوان حرکتی نمادین در مقابل گور سرباز گمنام یک چادر برپا کردند. اما اعتراضات در ساعات شب رو به نا آرامی گذاشت.

ملکولم برابانت می گوید بعد از اخلال های شنبه شب، که بدترین نمونه در روزهای اخیر بوده است، پلیس احتمالا از بیم به خشونت کشیده شدن تظاهرات، دست به اقدام زد و تظاهرکنندگان را از مقابل پارلمان این کشور دور کرد.

بنا به نظرسنجی که یک روزنامه یونانی انجام داده است، اغلب مردم معتقدند که ناآرامی های اخیر بیش از آن که واکنش به کشته شدن نوجوان باشد، قیام علیه شرایط اقتصادی یونان بوده است.

حدود یک چهار از جوانانی که در ناآرامی های چند روز گذشته در نقاط مختلف یونان مشارکت داشته اند، بیکارند.

در جریان ناآرامی های یونان دست کم هفتاد نفر مجروح شده اند. عده ای خواستار کناره گیری کوستاس کارامانلیس، نخست وزیر یونان شده اند اما او گفته است تحت تاثیر اعتراضات قرار نمی گیرد و کشورش در بحران اقتصادی جاری به رهبری باتجربه نیاز دارد.

مطالب مرتبط