گیتس: جنگ عراق وارد مرحله آخرش شده است

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس در دولت باراک اوباما هم وزیر دفاع خواهد بود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، به سربازان ارتش این کشور درعراق گفته است که ماموریت آن ها وارد مرحله آخرش شده است.

رابرت گیتس یکشنبه (13 دسامبر) به طور غیرمنتظره از بحرین به عراق سفر کرد.

او در یک پایگاه هوایی نیروهای آمریکایی در شمال بغداد، پایتخت، در جمع گروهی از نظامیان آمریکایی گفت که ماموریت آن ها در ماه ژوئن آتی تغییر مهمی خواهد کرد.

بر اساس توافق امنیتی دولت های آمریکا و عراق امضا کرده اند، سربازان آمریکایی باید مناطق شهری عراق را تا ماه ژوئن آینده ترک کنند و تا پایان سال 2011 میلادی از کشور عراق خارج شوند.

با این همه، ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نظامی آمریکا در عراق، گفته است که شماری از نیروهای آمریکایی پس از پایان مهلت مقرر در ماه ژوئن از شهرهای عراق خارج نخواهند شد.

ژنرال اودیرنو گفت این سربازان در مواضع مشترک امنیتی، به سربازان عراقی آموزش خواهند داد، ولی در عملیات جنگی شرکت نخواهند داشت. او تعداد دقیق این سربازان را اعلام نکرده است.

رابرت گیتس روز یکشنبه همچنین تاکید کرد که روند خروج یا کاهش نیروهای آمریکایی در عراق مدتی است که آغاز شده است.

آمریکا قصد دارد که تا تابستان آینده حدود 20 هزار سرباز از عراق به افغانستان اعزام کند.

پیشتر، نوری المالکی نخست وزیر عراق، اظهارات علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق مبنی بر این که نیروهای آمریکایی ممکن است برای ده سال دیگر در عراق باقی بمانند را تکذیب کرده بود.

سخنگوی دولت عراق در واشنگتن گفته بود، ممکن است نیروهای عراقی تا سال 2010 آمادگی به دست گرفتن امنیت عراق را نداشته باشند و لازم شود که نیروهای آمریکایی مدت حضور خود در عراق را تمدید کنند.

مخالفان پیمان جدید امنیتی، از جمله مقتدی صدر روحانی شیعه مذهب عراقی که با حضور نیروهای آمریکایی در عراق مخالف است، معتقدند که آمریکایی ها در تاریخ تعیین شده عراق را ترک نخواهند کرد. او بر این موضوع پافشاری می کنند که نیروهای آمریکایی باید هم اکنون از عراق خارج شوند.

مطالب مرتبط