تاکید ژنرال پترویس بر همکاری اطلاعاتی کشورها

ژنرال پترویس
Image caption در واشنگتن از این ژنرال آمریکایی به عنوان یک قهرمان یاد می شود

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده کل نظامیان آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی، بر اهمیت همکاری اطلاعاتی نزدیک کشورهای این مناطق تاکید کرده است.

وی که پیشتر فرمانده ارتش آمریکا در عراق بود، به دنبال آرام تر شدن اوضاع در این کشور توسط جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، به فرماندهی قوای نظامی کشورش در خاورمیانه و آسیای مرکزی منصوب شده است.

ژنرال پترویس در یک کنفرانس امنیتی در بحرین بر اهمیت تبادل اطلاعات سری بین کشورهای منطقه حوزه ماموریتش برای مبارزه با تروریسم تاکید کرده است.

او به شرکت کنندگان در این کنفرانس گفته که همکاری اطلاعاتی بین کشورها در این مناطق حیاتی شده است.

البته سازمان های اطلاعاتی آمریکا با نهادهایی امنیتی کشورهایی مثل اسرائیل، اردن، عربستان سعودی و پاکستان رابطه نزدیکی دارند.

اما ژنرال پترویس می گوید سازمان های امنیتی این کشورها باید با همدیگر هم همکاری های گسترده ای داشته باشند.

به گفته او، آن ها باید اساس رابطه اشان را به در میان گذاشتن اطلاعات با هم بگذارند، نه این که به ندرت با هم همکاریی هایی داشته باشند.

ژنرال پترویس در کنفرانس امنیتی بحرین، به ویژه تلاش دولت پاکستان در مبارزه با گروه های شورشی در مناطق قبیله نشین این کشور را مهم دانسته است.

با این همه، او و دیگر مقام های دولت آمریکا به شدت نگرانند که تنش اخیر بین هند و پاکستان بر تلاش پاکستان در مبارزه با شورشی ها تحت تاثیر منفی داشته باشد.

یکی دیگر از نگرانی های ژنرال پترویس وضعیت سومالی است، کشوری فاقد دولت مرکزی کارآمد که دزدی دریایی در سواحل آن رواج پیدا کرده است و گروه های اسلامگرای تندرو هم در آن فعالیت دارند.

با این همه، سازمان های اطلاعاتی آمریکا تاکید دارند که تاکنون دلیلی که ثابت کند بین گروه های به گفته آن ها تروریستی و دزدان دریایی در سومالی ارتباطی وجود دارد، پیدا نکرده اند.