بوش: مبارزه با ترویسم نیازمند استراتژی جامع است

کرزی و بوش
Image caption آقای بوش گفته که دولت او می خواهد نیروهای نظامی در مناطقی در افغانستان مستقر شوند که فعالیت طالبان در آن جا بیشتر است

جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شده و گفته است مبارزه با تروریسم در این کشور نیازمند یک استراتژی جامع است.

آقای بوش در نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت در مبارزه با تروریسم در این کشور باید استراتژی مشترک و جدیدی روی دست گرفته شود.

او گفت: "ما نیاز داریم که یک استراتژی مشترک داشته باشیم، ما نیاز داریم که با هم به شکل سازنده ای کار کنیم. ما در ای مورد به پیشرفتهایی دست یافته ایم."

جورج بوش همچنین گفت نیروهای نظامی در این کشور بیشتر در مناطقی باید مستقر شوند که طالبان در آن بیشتر فعالیت دارند.

پیش از این دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که نیروهای بین المللی باید در مرزهای افغانستان و پاکستان مستقر شوند و از رفت و آمد شورشیان جلوگیری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در مورد افزایش نیروهای نظامی در افغانستان بیشتر متکی به نظر فرماندهان نظامی در منطقه است.

آقای بوش گفت دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری او دو بار به افغانستان نیرو فرستاده و این موضوع در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا مورد بحث بیشتری قرار خواهد گرفت.

Image caption در نشست خبری بوش و مالکی در بغداد یک خبرنگار عراقی کفشهای خود را به سوی آقای بوش پرتاب کرد

دوره ریاست جمهوری جورج بوش روز 20 جنوری (ژانویه) سال آینده میلادی به پایان می رسد و او قدرت را به جانشین خود، باراک اوباما تحویل می دهد.

آقای اوباما برقراری ثبات در افغانستان و مبارزه با تروریسم را از "اولویتهای" عمده دولت خود اعلام کرده است.

او افغانستان و پاکستان را جبهه مرکزی در مبارزه علیه تروریسم می داند و متعهد شده است که بر دستگیری اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، تمرکز کند.

جورج بوش گفت جنگ با تروریسم مدت زیادی را در بر می گیرد. او گفت تروریسم زمانی به حاشیه رانده می شود که نهادهای مدنی تقویت شوند.

نیاز افغانستان به نیروهای خارجی

آقای بوش در این نشست خبری همچنین تاکید کرد که کشور او اجازه نمی دهد تروریستها دوباره به افغانستان برگردند و قدرت را به دست گیرند.

آمریکا در حال حاضر در افغانستان 31 هزار سرباز دارد و مقامات آمریکایی اعلام کرده که 20 سرباز دیگر را هم به این کشور می فرستند.

آقای کرزی هم در این نشست گفت افغانستان تا زمان شکست کامل تروریسم به حضور نیروهای خارجی، به ویژه نیروهای آمریکایی نیازمند است.

Image caption بوش به نظامیان آمریکایی در افغانستان گفت این کشور ظرف هفت سال گذشته به تغییرات زیادی دست یافته است

رئیس جمهوری افغانستان پیش از این گفته بود نیروهای بین المللی در افغانستان باید زمان مشخصی را برای پایان مبارزه با تروریسم تعیین کنند. او همچنین گفته بود افغانها در جنگ با تروریسم کشته می شوند و امید به آینده را از دست داده اند.

آقای بوش که احتمالاً برای آخرین بار به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان سفر می کند، گفته است که این کشور در هفت سال گذشته به پیشرفتهای زیادی دست یافته است.

به گفته او، بازسازی در افغانستان تغییرات قابل ملاحظه ای وارد کرده و هزاران کیلومتر جاده در این کشور اسفالت شده است. آقای بوش گفت اکنون دختران در افغانستان می توانند به مدرسه بروند و مردم این کشور در دورترین مناطق روستایی به خدمات بهداشتی دسترسی یافته اند.

آقای بوش نیمه شب یکشنبه (24 قوس/آذر) به وقت محلی در فرودگاه بگرام، در شمال کابل، مقر مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی، فرود آمد و ژنرال دیوید مک کرنان، فرمانده آمریکایی نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - از او استقبال کرد.

او در بگرام برای شماری از نظامیان آمریکایی سخنرانی کرد و گفت افغانستان ظرف هفت سال گذشته به تغییرات زیادی دست یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از فرود آمدن در فرودگاه بگرام در هواپیما به خبرنگارانی که نمی دانستند در راه کابل هستند، گفته بود که کشورش اشتباه دهه 1980 میلادی را در افغانستان تکرار نخواهد کرد. جورج بوش گفت اجازه نخواهد داد افغانستان به پناهگاه امنی برای شبکه القاعده تبدیل شود.

آقای بوش پیش از سفر به افغانستان به گونه غیرمنتظره وارد عراق شد و با مقامات این کشور گفتگو گرد.

در یک نشست مطبوعاتی جورج بوش با نوری مالکی در بغداد، یک خبرنگار عراقی کفش های خود را به سمت رئیس جمهوری آمریکا پرتاب کرد.

جورج بوش در بغداد گفت که جنگ عراق هنوز پایان نیافته و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در عراق وجود دارد.

مطالب مرتبط