رهبر مخالفان به نخست وزیری تایلند برگزیده شد

نخست وزیر جدید وجاجیوا
Image caption ابهیسیت وجاجیوا با مشکلات عمده اقتصادی و سیاسی مواجه است

پارلمان تایلند با اکثریت اندکی رهبر مخالفان را به عنوان نخست وزیر این کشور برگزیده است.

روز دوشنبه، 15 دسامبر (25 آذر)، نمایندگان پارلمان تایلند از حزب اقلیت دموکرات با حمایت اعضای چند حزب کوچکتر، از جمله یک جناح انشعابی حزب منحله قدرت مردم، ابهیسیت وجاجیوا، رهبر چهل و چهار ساله حزب دموکرات را به عنوان سومین نخست وزیر این کشور طی ماه اخیر انتخاب کرد.

ابهیسیت وجاجیوا توانست رای 235اعتماد نماینده پارلمان را به دست آورد در حالیکه برای تشکیل کابینه، به 219 رای موافق نیاز داشت.

آقای وجاجیوا جانشین سومچایی وونگساوات می شود که اوایل ماه دسامبر و در پی رای دادگاه قانون اساسی برای انحلال حزب حاکم قدرت مردم و منع فعالیت برخی از رهبران این حزب از فعالیت سیاسی از سمت خود کناره گرفت و تا تعیین نخست وزیر جدید، یک کابینه موقت به سرپرستی کفیل نخست وزیر اداره امور را بر عهده داشته است.

قضات دادگاه قانون اساسی دلیل صدور این رای را تخلف برخی اعضای حزب حاکم در جریان برگزاری انتخابات سال 2007 اعلام کرد.

آقای وونگساوات از ماه سپتامبر سال جاری و در پی استعفای سمک سونداراوج، نخست وزیر قبلی، به این سمت منصوب شده بود.

Image caption مخالفان دولت سابق پس از ماهها تظاهرات به هدف خود رسیده اند

دادگاه قانونی اساسی در ماه سپتامبر به کناره گیری سمک سونداراواج به دلیل تصدی همزمان دو سمت دولتی و غیر دولتی رای داده بود.

به گفته ناظران، ابیهیست وجاجیوا در حالی به عنوان نخست وزیر جدید تایلند کار خود را آغاز می کند که این کشور با شرایط دشوار ناشی از بحران اقتصاد جهانی و همچنین خسارات ناشی از ماهها تظاهرات و اعتصاب دست به گریبان است.

نخست وزیر جدید گفته است که احیای رشد اقتصادی این کشور از طریق افزایش هزینه های دولتی مهمترین اولویت دولت جدید است در حالیکه براساس پیش بینی های انجام شده، انتظار می رود رشد اقتصاد این کشور در خلال ماه های اول سال آینده منفی باشد.

خاتمه بحران سیاسی؟

بحران سیاسی تایلند از حدود شش ماه پیش و کوتاه مدتی پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و به قدرت رسیدن حزب قدرت مردم در این کشور شدت گرفت.

طرفداران حزب دموکرات، که خود را حامی پادشاه می دانستند، حزب حاکم را به دنباله روی از تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین، و همچنین تلاش برای تغییر نظام سلطنتی در این کشور متهم می کردند، هرچند حزب قدرت مردم این اتهام ها را مردود می دانست.

Image caption حامیان حزب قدرت مردم همچنان از تاکسین شیناواترا طرفداری می کنند

تاکسین شیناواترا، که از سال 2001 سمت نخست وزیری را در دست داشت، کوتاه مدتی پس از انتخابات پارلمانی سال 2006، که مخالفان دولت نتایج آن را مردود دانستند، با کودتای ارتش از کار برکنار شد و بعدا، همراه با همسرش، به اتهام تخلف های مالی تحت تعقیب قرار گرفت اما به خارج از کشور گریخت.

در ماه دسامبر سال 2007، انتخابات پارلمانی در تایلند برگزار شد و حزب قدرت مردم، که به حمایت از تاکسین شیناواترا تاسیس شده بود، توانست اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آورد و دولت جدید را تشکیل دهد.

با اینهمه، حامیان حزب دموکرات، برای وادار کردن دولت به کناره گیری، یا تحریک ارتش به دست زدن به کودتا، به برگزاری مداوم تظاهرات روی آوردند که باعث اختلال در اقتصاد تایلند، به خصوص صنعت جهانگردی این کشور شد.

در خلال شش ماه تظاهرات ضد دولتی، ساختمان دفتر نخست وزیر تایلند برای مدتی به تصرف تظاهرکنندگان در آمد و در اواخر ماه نوامبر، تظاهرکنندگان با بستن مسیرهای منتهی به فرودگاه های اصلی بانکوک، پایتخت، و اشغال ساختمان فرودگاه، برای چندین روز باعث لغو برنامه های پرواز های خارجی شدند.

با آغاز زمامداری نخست وزیر جدید تایلند، طرفداران حزب دموکرات سرانجام پس از ماه های مبارزه برای سرنگونی دولت سابق، توانسته اند به هدف خود دست یابند اما هنوز معلوم نیست که تغییرات جدید به بحران سیاسی این کشور خاتمه دهد.

در روزهای اخیر، طرفداران سرخپوش حزب منحله قدرت مردم در حمایت از دولت سابق دست به تظاهرات زده اند و روز دوشنبه نیز، تعدادی از آنان با تجمع در برابر ساختمان پارلمان، نخست وزیر جدید را دست نشانده نظامیان خواندند و به سوی اتومبیل چند نماینده حزب دموکرات سنگ پرتاب کردند.

مطالب مرتبط