اسرائیل شماری از زندانیان فلسطینی را آزاد کرد

محمود عباس
Image caption زندانیان به نشانه حسن نیت نسبت به محمود عباس آزاد شده اند

دولت اسرائیل گروهی از فلسطینیان زندانی در این کشور را آزاد کرده است.

در اقدامی که به ابراز حسن اسرائیل نسبت به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تعبیر شده، مقامات اسرائیلی روز دوشنبه، 15 دسامبر (25 آذر)، اعلام کردند بیش از دویست و بیست فلسطینی به مناسبت عید قربان از زندان های این کشور آزاد و روانه سرزمین های فلسطینی شده اند.

بیشتر زندانیان آزاد شده از فلسطینیان طرفدار جنبش فتح، به رهبری محمود عباس هستند و در یک پست بازرسی واقع در کرانه غربی رود اردن و در میان استقبال صدها تن از فلسطینیان، به مقامات تشکیلات خودگردان تحویل داده شدند.

حدود بیست زندانی نیز در پاسگاه مرزی ایرز، در مرز اسرائیل و نوار غزه، آزاد شدند.

خبر آزادی این افراد هفته گذشته انتشار یافت اما تا امروز دستور آزادی آنان اجرا نشده بود.

در حالیکه تشکیلات خودگردان فلسطینی، به رهبری جنبش فتح، اداره امور سرزمین های فلسطینی در کرانه غربی رود اردن را در دست دارد، از ماه ژوئن سال 2007، دولت وابسته به جنبش حماس بر نوار غزه مسلط بوده است.

Image caption هنوز هم چند هزار فلسطینی در اسرائیل زندانی هستند

تشکیلات خودگردان فلسطینی موجودیت اسرائیل را به رسمیت می شناسد و به مذاکره برای حل اختلاف بین فلسطینیان و اسرائیل متعهد است اما جنبش حماس از شناسایی اسرائیل و نفی کاربرد خشونت برای پیشبرد هدف های خود خودداری ورزیده است.

با اعلام خبر آزادی زندانیان فلسطینی، سخنگوی اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، گفت که دولت این کشور امیدوار است این اقدام باعث افزایش اعتماد متقابل دو طرف در گفتگوهای صلح شود.

آزادی زندانیان فلسطینی در روز دوشنبه ساعاتی پس از آن آغاز شد که یک قاضی اسرائیلی دادخواستی را که برای جلوگیری از آزادی آنان تسلیم دادگاه شده بود رد کرد.

این دادخواست را برخی گروه های اسرائیلی تسلیم دادگاه کرده و گفته بودند که آزادی این افراد امنیت اسرائیلیان را به مخاطره می اندازد.

به گفته مقامات دادستانی اسرائیل، هیچکدام از آزاد شدگان به جرم آسیب به شهروندان اسرائیلی محبوس نشده بودند.

پیش از این نیز اسرائیل تعدادی از زندانیان فلسطینی را آزاد کرده بود و از جمله در ماه اوت سال جاری، بیش از دویست زندانی فلسطینی تحویل مقامات تشکیلات خودگردان شدند.

با اینهمه، گفته می شود هنوز هم بیش از ده هزار فلسطینی به اتهام های گوناگون در اسرائیل زندانی هستند.

مطالب مرتبط