آزادی زندانیان فلسطنیی شاید به ضرر ابومازن تمام شود

خانواده زندانیان فلسطینی
Image caption هنوز هم چند هزار فلسطینی در اسرائیل زندانی هستند

پس از چند روز تاخیر که دو طرف یک دیگر را باعث آن معرفی می کردند،اسرائیل روز دوشنبه 15 دسامبر، 224 زندانی فلسطینی وابسته به گروه فتح را آزاد کرد.

این اقدام که علی رغم اعتراض گروه های جناح راست اسرائیل صورت گرفته، به گفته دولت اسرائیل، با هدف تقویت موقعیت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین (معروف به ابومازن) انجام شده است.

اما به دو دلیل بعید به نظر می رسد که آزادسازی این زندانی ها موقعیت محمود عباس و تشکیلات فتح را تقویت کند. اولا ً اسرائیل علنا ً اعلام کرده که این اقدام با هدف حمایت از محمود عباس انجام شده، اما حمایت اسرائیل از یک مقام سیاسی فلسطینی در فضای کنونی می تواند اثر عکس داشته باشد.

علاوه بر این، این زندانی ها قرار بود یک هفته پیش همزمان با عید قربان آزاد شوند اما در روز عید، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با دفتر بی بی سی در بیت المقدس و بعد دفتر نخست وزیر با صدور بیانیه ای اعلام کردند که آزادی زندانی ها به درخواست شخص محمود عباس عقب افتاده، چون در آن زمان آقای عباس در سفر حج بود و نمی توانست شخصا ً در مراسم استقبال شرکت کند. اعلام این خبر البته تاثیر مثبتی بر محبوبیت آقای عباس نداشت، هر چند که معاونان او چنین درخواستی را تکذیب کردند.

در خصوص انگیزه دولت اسرائیل در اعلام این خبر، دو فرض مطرح است: فرض اول این است که چون اعلام شده بود زندانیان قرار است به مناسبت عید قربان آزاد شوند، در روز عید رسانه ها فشار زیادی روی دولت آوردند تا علت تاخیر را بدانند و دولت اسرائیل عملا ً ناچار به اعلام این خبر شد.

فرض دوم کمی متاثر از تئوری های توطئه است و طرح کنندگان آن که اکثر از هواداران گروه فتح هستند، انگیزه دولت اسرائیل از اعلام این خبر را تحقیر محمود عباس می دانند. به اعتقاد این گروه، دولتهای متوالی در اسرائیل مدعی بوده اند که طرف مذاکره قابل قبولی در بین فلسطینیان وجود ندارد و در نتیجه مذاکرات نمی تواند به نتیجه برسد.

اما در سطح جامعه فلسطینی، آزادی این 240 زندانی هیجان زیادی بر نیانگیخته است.

در حال حاضر ادامه حصر اقتصادی غزه، حملات اخیر شهرک نشینان تندرو به فلسطینی ها در کرانه باختری رود اردن و چشم انداز به قدرت رسیدن جریانات بسیار رادیکال تر در انتخابات ماه فوریه اسرائیل، از جمله مهمترین دغدغه های فلسطینیان محسوب می شود. ضمن آنکه حداقل 9 هزار فلسطینی دیگر در زندانهای اسرائیل محبوس هستند و این رقم چندان تاثیری بر جمعیت کلی زندانیان فلسطینی نخواهد داشت.

مطالب مرتبط