'کبودی چشم' سخنگوی بوش در حادثه پرتاب کفش

Image caption جورج بوش می گوید اقدام خبرنگار عراقی بیانگر احساسات همه عراقی ها نسبت به او نیست

کاخ سفید می گوید که در جریان حادثه حمله با لنگه کفش به جورج بوش در عراق، یک چشم دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید، کبود شده است.

در نشست مطبوعاتی جورج بوش با نوری مالکی در بغداد، یک خبرنگار عراقی، در عملی که در فرهنگ عمومی توهین آمیز محسوب می شود، سعی کرد که از راه دور با دو لنگه کفش خود جورج بوش را هدف قرار دهد، اما موفق نشد.

پس از اشغال نظامی عراق در سال 2003 و پائین کشیدن مجسمه صدام حسین در شهرهای این کشور، گزارش های تلویزیونی حاوی تصاویر مردمی بود که کفش های خود را از پا در آورده و مجسمه ها را زیر ضربات کفش گرفته بودند.

اما آن طور که کاخ سفید اذعان کرده است در گیر و دار این حادثه میکروفونی به طور اتفاقی به چشم راست خانم پرینو اصابت کرد و باعث کبودی آن شده است. کاخ سفید می گوید که این جراحت جدی نیست.

مهاجم در زمان پرتاب کفش به سمت جورج بوش او را "سگ" نامید.

نیروهای امنیتی بلافاصله این مرد عراقی را بازداشت کردند.

جورج بوش به خبرنگاران گفته است که فکر نمی کند اقدام این شهروند بیانگر احساسات همه عراقی ها نسبت به او باشد.

جورج بوش همچنین تاکید کرده است که جنگ عراق هنوز پایان نیافته است و آمریکا هنوز کارهایی زیادی باید در عراق انجام دهد.

آقای بوش در بغداد با جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق هم دیدار و مذاکره کرد. او و نوری مالکی همچنین در این سفر توافق امنیتی بین دو کشور را امضا کردند.

این سفر آقای بوش در پایان دوران ریاست جمهوری او صورت می گیرد. او در ماه ژانویه آتی زمام ریاست جمهوری آمریکا را به باراک اوباما تحویل خواهد داد.

جورج بوش گفت عملیات در عراق کاری مشکل ولی برای امنیت آمریکا و جهان ضروری بوده است. طبق جدول زمانی مورد توافق، کل سربازان آمریکایی تا سال 2001 میلادیر از عراق خارج خواهند شد.

این چهارمین سفر جورج بوش به عراق و احتمالا آخرین سفر او به عنوان رئیس جمهوری آمریکا بود.

مطالب مرتبط