شورای امنیت درباره خاورمیانه قطعنامه صادر کرد

Image caption شورای امنیت روند آغاز شده پس از مذاکرات آناپولیس را "غیرقابل بازگشت" خوانده است

برای اولین بار در پنج سال اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد برای به جریان انداختن روند صلح خاورمیانه قطعنامه صادر کرد.

در قطعنامه 1850 گفتگوهای تحت حمایت آمریکا میان اسرائیلی ها و فلسطینیان "غیرقابل بازگشت" خوانده شده و خوسته شده برای رسیدن به یک معاهده تلاش های دیپلماتیک بیشتری صورت گیرد.

این قطعنامه با 14 رای موافق و بدون رای مخالف در شورای امنیت به تصویب رسید و از میان کشورهای حائز حق رای تنها لیبی ازدادن رای امتناع کرد.

این قطعنامه از دو طرف خواسته تا "از برداشتن هر گامی که به اعتماد [بین طرفین] خدشه وارد کند یا باعث ایجاد پیش داوری درباره نتیجه مذاکرات شود، خودداری کنند."

مذاکرات مورد اشاره در قطعنامه 1850 اولین بار در شهر آناپولیس ایالت مریلند آمریکا در ماه نوامبر 2007 برگزار شد و هدف آن استقرار صلح در خاورمیانه پیش از پایان دوران ریاست جمهوری جورج بوش در 20 ژانویه 2009 بود.

نماینده ناظر فلسطینیان در سازمان ملل متحد گفت فلسطینیان از مشارکت سازمان ملل متحد و "نظارت این سازمان بر روندی که در آناپولیس آغاز شد" خوشحال هستند.

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل که از زمان مذاکرات آناپولیس مذاکره کننده اصلی اسرائیل بوده است، از ادامه مذاکرات صحبت کرد اما گفت گفتگو باید با تلاش دولت خودگردان فلسطینیان برای مقابله با پیکارجویان و پایان کنترل حماس بر غزه همراه شود.

دیپلمات ها می گویند این قطعنامه تلاشی است از سوی دولت فعلی آمریکا تا پیگیری روند فعلی را به دولت باراک اوباما واگذار کند.

با این حال لارا ترولیان گزارشگر بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید آنطور که نظر سنجی ها نشان می دهد احتمال برگزیده شدن بنیامین نتانیاهو (که فردی با سیاست های خصمانه نسبت به فلسطینیان شناخته می شود) در انتخابات آتی اسرائیل در ماه فوریه بیشتر است و او قصد ندارد مذاکرات را به شیوه کنونی ادامه دهد.