بان کی مون رهبران زیمبابوه را محکوم کرد

رابرت موگابه
Image caption موگابه شیوع وبا را تکذیب کرده و از تهدید خارجی سخن گفته است

دبیرکل سازمان ملل متحد دولت زیمبابوه را به خاطر عدم همکاری در حل بحران های داخلی این کشور مورد انتقاد شدید قرار داده است.

در نخستین جلسه شورای امنیت برای بررسی وضعیت زیمبابوه از ماه ژوئیه تا کنون، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفته است به دلیل موضع رهبران دولت زیمبابوه، سازمان ملل قادر به کمک به حل بحران سیاسی زیمبابوه و بهبود شرایط مردم این کشور نبوده است.

آقای بان که در اجلاس ویژه شورای امنیت سخن می گفت، افزود که شیوع بیماری وبا صرفا یک جنبه از بحرانی وسیعتر در زیمبابوه است.

به گفته منابع سازمان ملل متحد، تا کنون بیش از 970 نفر در اثر ابتلای به وبا در زیمبابوه جان خود را از دست داده اند که به معنی افزایشی به میزان 25 درصد در مقایسه با آمار چند روز پیش است.

در حالیکه شرایط وخیم اقتصادی به بروز یک بحران انسانی در زیمبابوه تبدیل شده است، مذاکرات بین دولت رابرت موگابه، رئیس جمهوری، و مورگان چانگیرای، رهبر مخالفان، کمابیش به بن بست رسیده و پیشرفتی نداشته است.

هدف از این گفتگوها اجرای توافقنامه سهیم شدن دو طرف در قدرت بوده اما اختلاف نظر در باره جزئیات توافقنامه، و به خصوص میزان کاهش در اختیارات آقای موگابه، مانع از رفع بحران سیاسی این کشور شده که از زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس سال جاری ادامه داشته است.

Image caption بان کی مون دولت زیمبابوه را مسئول اوضاع آن کشور دانسته است

همزمان، به گفته منابع خارجی، سیاست های دولت آقای موگابه به خصوص تقسیم اراضی به نفع طرفداران حزب حاکم، به نابودی بخش کشاورزی این کشور منجر شده و کمبود جدی مواد غذایی را در پی آورده است.

همچنین، فقدان درآمدهای ارزی و توقف کمک های خارجی به زیمبابوه اقتصاد این کشور را با بحرانی عمیق مواجه ساخته که یکی از آثار آن، اختلال در تاسیسات تصفیه آب آشامیدنی به دلیل عدم دسترسی به قطعات و تجهیزات لازم بوده است.

گرسنگی و استفاده از آب های آلوده به شیوع بیماری وبا در زیمبابوه منجر شده در حالیکه سازمان های بهداشتی و درمانگاه های این کشور نیز از امکانات لازم برای پیشگیری از این بیماری و درمان مبتلایان برخوردار نبوده اند.

اجلاس شورای امنیت سازمان ملل، که در پشت درهای بسته برگزار شده بود ، بدون دستیابی به توافق بر سر اقدامی هماهنگ در مورد زیمبابوه به پایان رسید.

جلوگیری از تلاش سازمان ملل

گفته می شود که مخالفت آفریقای جنوبی و عدم حمایت کشورهای روسیه و چین از چنین بیانیه ای مانع از تصویب آن شد.

دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود به جلسه شورای امنیت گفت که نه تنها دولت زیمبابوه، بلکه جامعه توسعه جنوب آفریقا، که نقش میانجی بین رئیس جمهوری و رهبر مخالفان این کشور را بر عهده دارد، از تلاش سازمان ملل برای میانجیگری استقبال نکرده اند.

جامعه توسعه جنوب آفریقا در تلاش بوده است تا زمینه توافق رابرت موگابه و مخالفان در زمینه اجرای توافقنامه تقسیم قدرت را که در ماه سپتامبر به امضا رسید فراهم آورد اما تا کنون در این زمینه موفقیتی کسب نکرده است.

Image caption مبتلایان به وبا به امکانات درمانی مناسب دسترسی ندارند

رئیس جمهوری زیمبابوه از واگذاری وزارت خانه های کلیدی به مخالفان خودداری ورزیده است و حزب مخالف نیز تاکید داشته که بدون دارا بودن اختیارات اجرایی لازم، قادر به اقدام برای بهبود شرایط کشور نخواهد بود.

آقای بان گفت "ما همچنان شاهد ناتوانی رهبری زیمبابوه در تلاش برای بهبود وضعیت مردم و مقابله با مشکلات موجود در زمینه های سیاسی، اقتصادی، حقوق بشر و بحران انسانی هستیم ."

وی گفت که "ماجرای شیوع بیماری وبا تنها نمود مشهود بحران چند جانبه دولت زیمبابوه در زمینه های تامین نیازهای غذایی، فعالیت بخش کشاورزی، آموزش و پرورش، بهداشت، تامین آب آشامیدنی و مبارزه با ابتلای به بیماری ایدز است."

به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، هراره، پایتخت زیمبابوه، مرکز اصلی شیوع بیماری وبا بوده و بیشترین تلفات و بالاترین میزان ابتلا را داشته است.

سازمان ملل هشدار داده است که در صورتیکه اقدامی فوری برای جلوگیری از گسترش این بیماری به عمل نیاید، امکان دارد دهها هزار تن به وبا مبتلا شوند و در معرض خطر مرگ قرار گیرند.

با اینهمه، هفته گذشته رئیس جمهوری زیمبابوه گفت که شیوع وبا متوقف شده و کشورهای غربی، به خصوص بریتانیا را متهم کرد که در صدد هستند ز این ماجرا به عنوان بهانه ای برای اشغال کشور او بهره برداری کنند.

در همانحال، جامعه بین المللی نیز نتوانسته است موضعی واحد را برای حل بحران سیاسی زیمبابوه و پایان دادن به مشکلات این کشور اتخاذ کند.

در جلسه شورای امنیت در ماه ژوئیه، چین و روسیه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی برای تحریم دولت رابرت موگابه را وتو کردند و گفتند که مشکلات سیاسی این کشور یک امر داخلی است.

مطالب مرتبط