واحدهای ارتش بریتانیا از عراق خارج می شوند

براون در عراق
Image caption براون: ماموریت نظامیان بریتانیایی در عراق تکمیل شده است

واحدهای نظامی بریتانیا تا اواسط سال آینده از عراق خارج می شوند.

روز چهارشنبه، 17 دسامبر (27 آذر)، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا که در دیداری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده بود، پس از ملاقات با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، اعلام داشت که نظامیان بریتانیایی تا آخر ماه ژوئیه سال 2009 عراق را ترک خواهند کرد.

نخست وزیران بریتانیا و عراق گفته اند که ماموریت نیروهای رزمی بریتانیایی در عراق تا پایان ماه مه سال آینده به پایان می رسد و خروج آنها از عراق طی دو ماه پس از آن تکمیل خواهد شد.

آقایان المالکی و براون با صدور بیانیه ای گفته اند که با خروج نظامی بریتانیا، همکاری دو کشور در ابعادی جدید ادامه خواهد داشت و با توجه به موقعیت بریتانیا در اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل، در زمینه های مختلف گسترش خواهد یافت.

این چهارمین دیدار گوردون براون از عراق از زمان تصدی سمت نخست وزیری بریتانیا در ماه ژوئن سال گذشته است و چند روز پس از سفر جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، صورت می گیرد.

بریتانیا با اعزام نیرویی متشکل از حدود چهل و پنج هزار نظامی در جنگ عراق در سال 2003 شرکت کرد و شمار نظامیان این کشور در حال حاضر به چهار هزار و یکصد نفر می رسد.

پس از اشغال نظامی عراق در سال 2003، واحدهای نظامی بریتانیا عمدتا ماموریت حفظ امنیت جنوب عراق و به خصوص شهر بصره و همچنین آموزش نفرات تشکیلات جدید ارتش و پلیس عراق را بر عهده گرفتند.

ماموریت نظامیان بریتانیایی در عراق

در سپتامبر سال گذشته، نیروهای بریتانیایی، مناطق شهری بصره را ترک کردند و در پایگاهی در فرودگاه این شهر مستقر شدند و همزمان، دولت بریتانیا اعلام داشت که برنامه ای را برای خارج کردن این نیروها از عراق تدوین کرده است.

Image caption ماموریت اصلی نظامیان بریتانیایی در عراق حفظ امنیت بصره بوده است

روز چهارشنبه، گوردون براون با اعلام زمان خروج نیروهای این کشور از عراق گفت که در این زمینه گزارشی را به پارلمان ارائه خواهد داد و افزود که اکثر نظامیان نزدیک به اواخر ماه ژوئیه خاک عراق را ترک خواهند گفت.

همزمان، روزنامه تایمز، چاپ لندن، به نقل از یک منبع نظامی بریتانیایی نوشته است که اگر انتخابات شوراهای محلی عراق در اواخر ماه ژانویه بدون خشونت برگزار شود، برنامه خروج واحدهای بریتانیایی از ماه مارس آغاز خواهد شد.

گفته می شود دولت عراق مایل است نظامیان خارجی، به استثنای آمریکاییان، تا آخر سال آینده میلادی از عراق خارج شوند.

آمریکا و عراق یک پیمان همکاری را امضا کرده اند که چارچوب حقوقی ادامه حضور نظامی ایالات متحده در عراق را فراهم می آورد.

از زمان آغاز جنگ عراق، بیش از یکصد و هفتاد تن از نظامیان بریتانیایی، عمدتا در نتیجه عملیات شورشیان به خصوص بمب گذاری در مسیر عبور واحدهای ارتش بریتانیا در عراق، جان خود را از دست داده اند.

ارتش بریتانیا از جمله متحدان اصلی ایالات متحده در جنگ افغانستان نیز محسوب می شود و در حال حاضر، ماموریت مقابله با شورشیان در مناطق جنوب این کشور را برعهده دارد.

مطالب مرتبط