احتمال لغو قرارداد 'بلک واتر' بیشتر شد

صحنه حادثه
Image caption صحنه حادثه ای که ماموران بلک واتر در آن دخیل بودند

بر اساس یک گزارش داخلی وزارت خارجه آمریکا شرکت بلک واتر احتمالا مجوز فعالت خود در عراق را از دست خواهد داد و از این پس قادر به ارائه خدمات امنیتی به دیپلمات های آمریکایی نخواهد بود.

این گزارش که دستور تهیه آن توسط کاندولیزا رایس، وزیر خارجه امریکا صادر شده است بیان کرده که وزارت خارجه آمریکا باید به دنبال راه های دیگری برای حفاظت از دیپلمات های خود بگردد.

دستور تحقیق درباره استفاده از شرکت های امنیتی خصوصی پس از آن صادر شد که ماموران شرکت بلک واتر در جریان یک حادثه تیر اندازی 17 غیرنظامی عراقی را به قتل رساندند.

پنج نفر از ماموران این شرکت بطور رسمی متهم به ارتکاب قتل شده اند.

این حادثه باعث بروز خشونتهایی گسترده در عراق شد و به بحث هایی درباره نقش شرکت های امنیتی خصوصی در عراق که آمریکا به شدت به آنها متکی است، منجر شد.

پیشتر خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام مسئول مرتبط با گزارش تهیه شده نوشته بود که در گزارش وزارت خارجه آمریکا توصیه شده که قرارداد شرکت بلک واتر تمدید نشود.

اما این توصیه در نسخه نهایی گزارش گنجانده نشد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس پس از انتشار گزارش نهایی به نقل از همان مقام مسئول نوشت تا پیش از پایان تحقیقات درباره قتل غیرنظامیان توصیه ای درباره تمدید کردن یا نکردن قرارداد شرکت بلک واتر صورت نخواهد گرفت.

تحقیق و تفحص

شرکت بلک واتر که در کارولینای شمالی مستقر است، یکی از اولین شرکتهای امنیتی خصوصی بود که پس از سرنگونی دولت صدام حسین در عراق آغاز بکار کرد.پ

این شرکت در عراق نیروهای امنیتی در اختیار دیپلماتهای آمریکا و دیگر کشورهای جهان قرار می دهد.

اما تیراندازی ماموران این شرکت در سپتامبر سال 2007 در چهار راهی در بغداد که به کشته شدن 17 غیرنظامی منجر شد باعث آغاز یک روند رسیدگی دقیق به عملکرد این شرکت شده است.

شرکت بلک واتر اعلام کرده است که در جریان آن حادثه کاروان نیروهای ن از سوی پیکارجویان مورد حمله قرار گرفته بود.

هر چند اتهام هایی علیه کارمندان این شرکت وارد شده اما هنوز هیچ اتهامی متوجه خود این شرکت نگردیده است.

موعد تمدید قرارداد این شرکت با دولت آمریکا در اوایل سال 2009 فرا می رسد و دولت باراک اوباما درباره این مسئله تصمیم خواهد گرفت.

با این وجود مشخص نیست که آمریکا چگونه ممکن است جایگزینی برای شرکت بلک واتر پیدا کند.

آنطور که خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است وزارت خارجه آمریکا مایل است خدمات امنیتی دیپلماتیک در عراق گسترش یابد.

مطالب مرتبط