عذرخواهی خبرنگار حمله کننده به بوش

منتظر الزیدی
Image caption منتظر الزیدی به قهرمان بعضی از اعراب تبدیل شده است

دفتر نخست وزیر عراق از عذرخواهی خبرنگاری که کفش هایش را به سوی جورج بوش پرتاب کرده بود، خبر داده است.

بر این اساس، منتظر الزیدی، خبرنگار شبکه تلویزیونی البغدادیه، در نامه ای به نوری المالکی خواستار بخشودگی خود به خاطر ارتکاب این "حرکت زشت" شده است.

آقای الزیدی بعد از این که یکشنبه کفش های خود را در یک کنفرانس خبری به سوی جورج بوش پرتاب کرد، بازداشت شد. آقای بوش در این کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر عراق شرکت کرده بود.

آقای الزیدی هنگام پرتاب کفش هایش فریاد زد: "این بوسه خداحافظی توست، ای سگ."

این اقدام آقای الزیدی او را نزد بخشی از اعراب به یک قهرمان تبدیل کرده است ولی دولت عراق این اقدام را شرم آور خوانده است.

آقای الزیدی به اتهام "خشونت علیه یک رئیس جمهوری" بازداشت شده است. بر اساس قوانین عراق، این اتهام می تواند 15 سال زندان به همراه داشته باشد.

کارکنان شبکه تلویزیونی البغدادیه که در قاهره مستقر است، خواستار آزادی آقای الزیدی هستند. به گفته آنها، آقای الزیدی از آزادی بیان خود استفاده کرده است و این یکی از قول های آمریکایی ها به مردم عراق بوده است.

دروغ

یاسین مجید، سخنگوی نخست وزیر عراق می گوید آقای الزیدی در نامه خود گفته که حرکت زشت او قابل بخشش نیست.

به گفته آقای مجید، منتظر الزیدی در نامه خود نوشته است: "به یاد دارم در تابستان 2005 با عالیجناب مصاحبه کردم و شما به من گفتید که وارد شو و اینجا خانه توست. من به احساسات پدرانه شما متوسل می شوم و می خواهم من را ببخشید."

Image caption منتظر الزیدی از کار خود عذرخواهی کرده است

در این حال، خبرگزاری رویترز از ابراز تردید یکی از برادران منتظر الزیدی به درستی این سخنان خبر داده است.

عدی الزیدی به رویترز گفته است: "این اطلاعات به هیچ وجه درست نیست. این یک دروغ است. منتظر برادر من است و او را به خوبی می شناسم. او عذرخواهی نمی کند."

او در ادامه گفت: "اگر این اتفاق واقعا رخ داده باشد، به شما می گویم که تحت فشار رخ داده است."

کفش های پاره

ضیاء الکنانی، قاضی پرونده منتظر الزیدی می گوید نیروهای امنیتی عراقی و آمریکایی کفش های پرت شده به سوی آقای بوش را در جریان بازرسی آنها برای یافتن مواد منفجره از بین برده اند.

آقای الکنانی به خبرگزاری فرانسه گفت: "ترجیح می دادم این کفش ها را به عنوان مدرک در اختیار داشتم ولی از آنجایی که منتظر الزیدی به کار خود اعتراف کرده و تصاویر تلویزیونی هم موجود است، می توان تحقیقات را ادامه داد."

به گفته او، دادگاه با درخواست آقای الزیدی برای آزادی موقت او در ازای سپردن وثیقه به خاطر ادامه تحقیقات و نگرانی از امنیت او مخالفت کرده است.

آقای الکنانی همچنین از مشهود بودن آثار ضرب دیدگی در صورت آقای الزیدی خبر داد و گفت این آثار مربوط به هنگام دستگیری اوست ولی ادعای برادر او را درباره شکستگی دستش رد کرد.

مطالب مرتبط