09:58 گرينويچ - جمعه 19 دسامبر 2008 - 29 آذر 1387

حماس به آتش بس با اسرائیل پایان داد

تندروهای فلسطینی هنگام کارگذاری مواد منفجره

شرایط آینده غزه به عملکرد گروههای تندرو فلسطینی بستگی دارد

جنبش حماس اعلام داشته که آتش بس ششماهه با اسرائیل خاتمه یافته و توافقنامه آتش بس تمدید نخواهد شد.

روز جمعه، 19 دسامبر (29 آذر)، جنبش اسلامگرای حماس، که اداره سرزمین های فلسطینی در باریکه غزه را در دست دارد، با صدور بیاینه ای اعلام داشت که توافقنامه آتش بس با اسرائیل را تمدید نخواهد کرد و اسرائیل را متهم ساخت که به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه عمل نکرده است.

گفتگو با محمد منظرپور

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


در این بیانیه که از سوی تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، انتشار یافته آمده است که "آتش بس پایان یافته و تمدیدی در کار نخواهد بود زیرا دشمن صهیونیستی از مراعات شرایط توافقنامه سر باز زده است."

گفتگو با علی رضا نوریزاده روزنامه نگار

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بیانیه حماس همچنین به اسرائیل هشدار می دهد که "هر نوع حمله ای علیه باریکه غزه یا هر جنایت دیگری باعث آتش درگیری وسیع را شعله ور می کند و ما آن را با شدت هرچه تمامتر تلافی خواهیم کرد."

روز 19 ژوئن سال جاری، و پس از چند ماه مذاکره غیرمستقیم بین حماس و اسرائیل با میانجیگری دولت مصر، توافقنامه آتش بس بین دو طرف به امضا رسید.

گفتگو با احمد زید آبادی کارشناس مسایل ایران و خاورمیانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

براساس این توافقنامه، جنبش حماس و اسرائیل متعهد شدند از دست زدن به عملیات مسلحانه علیه خاک یکدیگر خودداری ورزند هر چند در خلال شش ماه گذشته، هر دو طرف بارها یکدیگر را متهم به تخلف از این تعهد کرده اند.

جنبش حماس یکی از دلایل خودداری از تمدید آتش بس را ادامه محاصره اقتصادی باریکه غزه توسط اسرائیل عنوان کرده و گفته است که این اقدام با تعهدات اسرائیل در قالب توافقنامه آتش بس مغایرت داشته است.

در مقابل، دولت اسرائیل تاکید ورزیده که لغو محاصره اقتصادی غزه بخشی از تعهدات این کشور در توافقنامه آتش بس نبوده است و محدودیت علیه این بخش از سرزمین های فلسطینی تنها زمانی برداشته می شود که عملیات مسلحانه گروه های مستقر در غزه علیه خاک اسرائیل متوقف شده باشد.

نگرانی در مورد آینده

ارتباط زمینی باریکه غزه با خارج تنها از طریق خاک اسرائیل و مصر امکانپذیر است و دولت اسرائیل از ماه ژوئن سال 2007، که جنبش حماس با اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی، بر باریکه غزه مسلط شد محدودیت هایی را علیه این منطقه به اجرا گذاشته و در ماه های اخیر نیز، دولت مصر گذرگاه مرزی بین این کشور و غزه را مسدود کرده است.

حمل کمک غذایی به غزه

خاتمه آتش بس باعث نگرانی در مورد شرایط مردم غزه شده است

تا زمان برقراری آتش بس اخیر، گروه های فلسطینی مستقر در غزه به عملیات مسلحانه علیه اسرائیل، از جمله موشک پرانی به خاک این کشور مبادرت می ورزیدند که معمولا واکنش ارتش اسرائیل را در پی داشت.

با وجود اینکه امضای توافقنامه آتش بس به طور کامل به برخورد مسلحانه دو طرف خاتمه نداد، اما از شدت و دامنه آن به شکل قابل تصوری کاست.

به همین دلیل، تصمیم اخیر حماس باعث نگرانی در مورد بروز خشونت گسترده در منطقه شده هر چند به نظر می رسد که هیچیک از دو طرف خواستار درگیری نیست و سازمان های بشردوستانه نیز در مورد تاثیر تشدید خشونت بر وخیم تر شدن شرایط زندگی ساکنان غزه هشدار داده اند.

با اینهمه، حفظ آرامش نسبی ماه های اخیر به توانایی تشکیلات اداری حماس در غزه در قانع کردن گروه های فلسطینی به خودداری از تحریک اسرائیل بستگی خواهد داشت.

پیش از صدور بیانیه جنبش حماس در روز جمعه، اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که توافقنامه آتش بس سودمند بود و افزود "اگر آرامش ادامه یابد، ما نیز آرامش را حفظ می کنیم، و اگر آرامش بر هم بخورد، ما وارد عمل می شویم."

روز جمعه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار ادامه آتش بس در باریکه غزه شد اما تشکیلات خودگردان نفوذی بر جنبش حماس ندارد.

آقای عباس به آمریکا سفر کرده و قرار است روز جمعه در ملاقات با جورج بوش، رئیس جمهوری، در باره روند صلح خاورمیانه و شرایط غزه با وی گفتگو کند هر چند بعید به نظر می رسد که طرح آقای بوش برای برقراری صلح بین فلسطینیان و اسرائیل تا پایان دوره ریاست جمهوری او در ماه آینده به نتیجه برسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.