پیشنهاد روسیه برای توقف برنامه موشکی آمریکا

نیکولای سولووتسو، یکی از ژنرال های ارشد ارتش روسیه گفته است در صورتی که آمریکا طرح گسترش سپر دفاع ضد موشکی در اروپا را متوقف کند، روسیه نیز برنامه توسعه سلاحهای تازه استراتژیک را کنار خواهد گذاشت.

روسیه استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا را تهدیدی برای خود می داند ولی ایالات متحده با رد این نگرانی می گوید پایگاه های موشکی این کشور برای دفاع از اروپا در برابر حملات احتمالی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی ضروری است.

به گفته گزارشگران، اظهارات این مقام روسی در واقع خطاب به باراک اوباما، رییس جمهور منتخب آمریکا و دولت او ایراد شده است.

دولت جورج بوش با و جود مخالفت روسیه بر اجرای برنامه گسترش دفاع موشکی به شرق اروپا تاکید داشت اما آقای اوباما هنوز مشخص نکرده است که آیا قصد دارد همین برنامه را دنبال کند یا نه.

بر اساس برنامه مورد نظر جورج بوش، آمریکا قصد داشت یک پایگاه رادار را در جمهوری چک و موشک های ضد موشک خود را در لهستان مستقر کند.

در ماه اوت نیز توافق نامه ای بین ایالات متحده و لهستان، برای استقرار سیستم دفاع موشکی امضا شد که ناخرسندی روسیه را در پی آورد.

مقامات روسیه در واکنش به پیمان دفاعی آمریکا و لهستان هشدار دادند که این پیمان باعث ایجاد یک رقابت تسلیحاتی تازه در اروپا و ورای آن خواهد شد.

از جمله منابع نظامی روسیه گفتند که قصد دارند برای مقابله با این پیمان به گسترش سلاحهای تازه استراتزیک دست بزنند.

دولت آمریکا می گوید که این سیستم دفاع موشکی، از آمریکا و بیشتر نقاط اروپا در برابر آنچه این کشور "عناصر شرور" در خاور میانه می خواند، محافظت می کند.