23:08 گرينويچ - پنج شنبه 18 دسامبر 2008 - 28 آذر 1387

از خبرنگاری تا "انتفاضه کفش"

منتظر الزیدی

منتظر الزیدی به قهرمان بعضی از اعراب تبدیل شده است

قاضی رسیدگی به پرونده منتظر الزیدی، گفته است که این خبرنگار عراقی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و صورت و اطراف چشم هایش کبود شده است.

این خبرنگار چندی پیش در نشست خبری جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا در بغداد، کفش هایش را به طرف آقای بوش پرتاب کرد و او را "سگ" خطاب کرد.

قاضی گفت که دادگاه در حال بررسی ادعای ضرب و شتم آقای الزیدی است. این خبرنگار عراقی در حال حاضر در بازداشت به سر می برد و پیش بینی می شود که به جرم حمله به رهبر یک کشور خارجی متحمل دو سال حبس شود.

گزارش رادیویی علی اصغر رمضان پور

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بنابه اعلام دولت عراق، منتظر الزیدی به تازگی نامه ای به نوری مالکی، نخست وزیر عراق نوشت و از اقدام خود ابراز ندامت کرد و آن را شرم آور خواند. او همچنین تقاضا کرد که مورد بخشش قرار گیرد.

در عین حال گزارش های دریافتی حاکی است که این خبرنگار به یک قهرمان برای مردم عراق تبدیل شده است، آن چنان که هزاران تظاهرکننده خواهان آزادی او شده اند.

سخنران نماز جمعه شهرک صدر در جمع نمازگزاران گفت که باید از جان آقای الزیدی محافظت کرد. در کوفه، محل اقامت مقتدا صدر روحانی شیعه ضد آمریکایی، تظاهرکنندگان پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

به گفته قاضی پرونده، تحقیقات در این زمینه تا یکشنبه آینده تکمیل خواهد شد و پس از آن زمان رسیدگی اعلام می شود.

در همین حال شان مک کورمک، سخنگوی کاخ سفید گفت که توجه جهانی به کفش پرانی بیش از حد شده است. آقای کورمک همچنین گفت که امیدوار است اتفاقاتی نظیر این دیگر تکرار نشود.

در تهران هم آیت الله احمد جنتی در مراسم نماز جمعه، این حرکت آقای الزیدی را "انتفاضه کفش" نامید و گفت که این حرکت باید الگو باشد. آقای جنتی گفت که کفش های این خبرنگار عراقی باید در موزه های عراق به یادگار بماند.

و اما در خبر دیگری آمده است که احمد سلیم جوده، رئیس 75 ساله یک خانواده بزرگ در کرانه غربی رود اردن گفته است که می خواهد یکی از دختران خانواده خود را به عنوان عروس به آقای الزیدی پیشکش کند.

او همچنین گفت که 500 عضو این طایفه 30 هزار دلار برای دفاع قانونی از این خبرنگار کنار گذاشته اند.

اقدام الزیدی در رسانه های ایرانی

در همین حال رویداد کفش پرانی منتظر الزیدی به سوی رییس جمهوری آمریکا در جریان آخرین سفرش به عراق در دوره ریاست جمهوری او که در هنگام نشست خبری در بغداد رخ داد همچنان در رسانه های ایرانی مورد بحث است.

در حالی که روزنامه ها و رادیو و تلویزیون بیشتر در حمایت از خبرنگار عراقی سخن می گویند وبلاگ نویسان به جنبه های مختلف این رویداد پرداخته اند و گاه با نگاهی انتقادی از آن سخن گفته اند.

روزنامه کیهان دو روز پس از حادثه پرتاب کفش در گزارشی این اقدام را « سیلی مردم عراق بر گوش بوش» خوانده است. کیهان همچنین در ستون طنز خود نوشت که « از این به بعد محافظان بوش قبل از برگزاری کنفرانس خبری با چسب دو قلو کفش خبرنگاران را به پای آن ها می چسبانند.»

روزنامه ایران با سر نوشته « جهان انتفاضه کفش را ستود» به تفصیل به بازتاب این حادثه در رسانه های جهان پرداخته است.

روزنامه اعتماد ملی در گزارشی بلند ماجرا را شرح داده و از قول حیدر ناصر همکار الزیدی در شبکه بغدادیه نوشته است که « الزیدی پس از آموزش در لبنان ماه گذشته به عنوان رییس خبرنگاران منصوب شد.»

روزنامه اعتماد ملی همچنین نوشته است که حیدر ناصر اقدام همکار خود را «احمقانه » توصیف کرده است.

سایت اینترنتی تابناک گزارش داده است که یکی از اعضای اتحادیه کفاشان در تهران گفته است که به پاداش این کار انقلابی نیاز این خبرنگار و خانواده اش به کفش را« مادام العمر» تامین می کند.

سایت تابناک همچنین این خبر را نقل کرده که منتظر الزیدی "چندی پیش و با ضمانت آمریکایی ها از زندان عراق رهایی یافته است.»

یکی از خوانندگان سایتتابناک نوشته است « باید از بزرگ کردن این خبرنگار پرهیز شود چرا که او اعلام کرده است که از دخالت های ایران در کشور عراق بسیار ناراحت است.»

خواننده دیگری در سایت نوشته است که « این خبرنگار باید جسارت به خرج می داد و در زمان دیکتاتوری صدام به سوی او کفش پرتاب می کرد.»

شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی در بخش خبر ساعت 14 خود تصاویری را از گزارشگر خود پخش کرده که در خیابان از مردم می خواسته است تا کفش های خود را به نشانه آمادگی برای پرتاب به طرف جورج بوش به سوی یک درخت پرتاب کنند و در نهایت ماجرا به یک شوخی تصویری تبدیل شده است.خبرگزاری ایسنا از پخش این برنامه به عنوان عاملی که به مسخره کردن اقدام ارزشی خبرنگار عراقی انجامیده انتقاد کرده است.

وبلاگ نویسان ایرانی هم به طور گسترده ای به موضوع پرتاب کفش از سوی خبرنگار عراقی پرداخته اند.

علیرضا قزوه شاعر ایرانی که از سوی مقامات فرهنگی جمهوری اسلامی بارها مورد تقدیر قرار گرفته است در وبلاگ خود سروده ای از خود در حمایت از منتظر الزیدی آورده که در آن گفته شده است « حالا باران کفش می بارد در واشنگتن و بغداد ».

وبلاگ « آقا اجازه » این پرسش را مطرح کرده است که « اگر کسی لنگه کفشی به سوی آقای احمدی نژاد پرتاب کند چه می شود ؟» این پرسش به بحث دامنه داری در میان بازدیدکنندگان سایت انجامیده است.

بابک داد روزنامه نگار ایرانی در وبلاگ خود در مطلبی با عنوان کفش پرانی نوشته است: « اقدام الزیدی نه یک عمل انقلابی فایده بخش بلکه یک کار غیر حرفه ای و دور از شئون خبرنگاری بوده که فقط باعث بدبینی ملت های جهان به اعراب و ملت عراق خواهد شد.»

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.