مارک فلت، افشاگر واترگیت درگذشت

مارک فلت

مارک فلت یکی از ماموران سابق سازمان تحقیقات فدرال آمریکا که افشاگری های او به خبرنگاران منجر به جنجال واترگیت شد در سن 95 سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

ماجرای واترگیت استعفای ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا را به همراه داشت.

مارک فلت یک مامور ساده اف بی آی نبود بلکه به عنوان معاون رئیس سازمان، یکی از ارشدترین ماموران آن محسوب می شد. این فلت بود که به خبرنگاران روزنامه واشنگتن پست اطلاع داد که به حادثه دزدی ساختمان واترگیت با دقت بیشتری نگاه کنند.

خبرنگاران با راهنمایی او در نهایت توانستند توطعه نیکسون و هوادارنش برای جاسوسی در دفاتر مخالفان خود را برملا کنند.

در ماه اوت 1974، یعنی 2 سال بعد از اولین افشاگری، ریچارد نیکسون وادار به استعفا شد.

این مسئله تاریخ آمریکا را برای همیشه تغییر داد و هنوز هم پس لرزه های آن بر پیکر سیاسی آمریکا محسوس است. از همه مهمتر آنکه وجه مظلوم سیاستمداران آمریکا برای مردم این کشور کاملا عوض شد.

مارک فلت بالاخره در سال 2005 اعتراف کرد که در واقع او این افشاگری ها را انجام داده است. خبرنگاران واشنگتن پست هیچگاه نام او را فاش نکردند و همیشه از او را به عنوان Deep Throat یاد کی کردند.

آنها خاطرات خود را در کتابی به نام "مردان رییس جمهور" چاپ کردند که فیلمی نیز به همین نام با شرکت رابرت رد فورد و داستین هافمن در نقش دو خبرنگار واشنگتن پست ساخته شد.

اما چرا مارک فلت خبرنگاران را هدایت کرد؟ بعضی از ناظران می گویند که شاید او از خبرچینی و غیبت لذت می برد.

اما به عقیده برخی دیگر او از آنکه به سمت ریاست اف بی آی نرسیده بود به شدت ناراحت بود و از عملکرد ریاکارانه تشکیلات نیکسون رنج می برد.