دستور گیتس برای بررسی تعطیلی گوانتانامو

گوانتانامو
Image caption حدود دویست نفر همچنان در گوانتانامو در بازداشت به سر می برند

رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده گروهی از کارشناسان این وزارتخانه را مامور کرده است برای فراهم کردن مقدمات تعطیل کردن بازداشتگاه نظامی گوانتانامو برنامه ریزی کنند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگن، اعلام کرد گروهی از کارکنان آن در حال بررسی راه های انتقال بازداشت شدگان جنگ ایالات متحده با تروریسم به امکان دیگر با در نظر گرفتن امنیت شهروندان این کشور است.

حدود ۲۵۰ نفر در بازداشتگاه گوانتانامو زندانی هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا تاکنون چندین بار از تعطیلی "مسوولانه" بازداشتگاه گوانتانامو به عنوان یکی از اولویت های کاری خود نام برده است.

آقای اوباما در مصاحبه با مجله آمریکایی تایم با اعلام اینکه لازم است بین نیازهای امنیتی ایالات متحده و حقوق و معیارهای مندرج در قانون اساسی این کشور توازن برقرار شود، گفته است که در نظر دارد ظرف دو سال از آغاز دوره ریاست جمهوری خود بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل کند.

بازداشتگاه گوانتانامو در زمان جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو، کوبا، ایجاد شد و کسانی که به ظن ارتباط با فعالیت های تروریستی در خارج از خاک آمریکا بازداشت شده اند به این بازداشتگاه انتقال یافته اند.

جف مورل، سخنگوی پنتاگن می گوید آقای گیتس که قرار است پس از آغاز به کار آقای اوباما، همچنان در سمت خود به خدمت ادامه دهد، قصد دارد از آمادگی لازم برای این کار برخوردار باشد.

"نظام قضایی جدید"

بازداشتگاه نظامی خلیج گوانتانامو که در خاک کوبا قرار دارد، پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ برای گردآوری بازداشت شدگان جنگ آمریکا با تروریسم و اعضای القاعده تاسیس شد.

بسیاری از زندانیان این بازداشتگاه پس از این که دیوان عالی آمریکا تابستان امسال رای به امکان مراجعه آنها به دادگاه های مدنی آمریکا داد، علیه بازداشت خود شکایت کرده اند.

بعضی از مسوولان آمریکایی نسبت به دشوار بودن روند تعطیلی گوانتانامو هشدار داده اند.

افراد باقی مانده از متهمان به طراحی و کمک به اجرای حملات یازدهم سپتامبر علیه منافع آمریکا هستند.

آدام بروکز، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید آزادی این افراد در آینده یا محاکمه آنها چندان مشخص نیست و دولت جدید آمریکا و کنگره این کشور برای رسیدگی به وضع این بازداشت شدگان به طراحی یک نظام قضایی جدید نیاز خواهد داشت.

مطالب مرتبط