اسامی حامیان بنیاد کلینتون منتشر شد

بیل کلینتون و باراک اوباما
Image caption آقای کلینتون با هدف کمک به همسرش اسامی حامیان مالی بنیاد خود را منتشر کرده است

بنیاد کلینتون که به خانواده بیل کلینتون، ریئس جمهوری سابق آمریکا، تعلق دارد در اقدامی بی سابقه اسامی ده ها هزار حامی مالی این بنیاد را منتشر کرده است.

این بنیاد که در نیویورک مستقر است، مجری طرح های متفاوتی در زمینه مبارزه با بیماری ایدز، گرمایش زمین و رفع فقر در جهان است و زیر نظر آقای کلینتون اداره می شود.

بر اساس فهرست منتشر شده که اسامی دست کم ۲۰۸ هزار شخصیت حقیقی و حقوقی در آن دیده می شود، کشورهای عربستان سعودی و کویت و تعدادی از شرکت های بزرگ آمریکایی از حامیان بنیاد کلینتون هستند.

انتشار اسامی حامیان بنیاد کلینتون از شرایط باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای انتخاب سناتور هیلاری کلینتون، همسر آقای کلینتون، به عنوان گزینه وزارت خارجه ایالات متحده بود.

آقای کلینتون همچنین قرار است سخنرانی های خارجی خود را از پیش به کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا اطلاع دهد.

پیش از این مشاوران آقای اوباما از احتمال تضاد منافع خانم کلینتون در مقام وزارت خارجه آمریکا با دریافت کمک های خارجی به وسیله بنیاد همسرش ابراز نگرانی کرده بودند.

نعیم سبحانی، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید اسامی موجود در فهرست منتشر شده نشان می دهد هیلاری کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا با دولت هایی سر و کار خواهد داشت که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به بنیاد خیره خانواده او کمک کرده اند.

یکی از این دولت ها، دولت عربستان سعودی است که در چند سال گذشته بین ده تا بیست و پنج میلیون در اختیار بنیاد کلینتون قرار داده است.

دولت عربستان در گذشته به جورج بوش پدر، از رئیسان جمهور پیشین آمریکا هم حدود یک میلیون دلار برای ساخت کتابخانه شخصی هدیه داده بود.

کویت و قطر هم هر کدام بین یک تا پنج میلیون دلار به بنیاد کلینتون کمک کرده اند.

هند هم از دیگر حامیان بنیاد کلینتون است و سرمایه داران این کشور یک میلیون دلار در اختیار بنیاد کلینتون قرار داده اند.

بنیاد کلینتون حدود یازده سال سابقه فعالیت دارد و از وجوه دریافتی برای اجرای طرح های متفاوتی مانند مبارزه با بیماری ایدز یا رفع فقر در کشورهای در حال توسعه استفاده کرده است. بخشی از این وجوه برای تاسیس و اداره کتابخانه بیل کلینتون در ایالت آرکانزا استفاده شده است.

مطالب مرتبط