12:56 گرينويچ - شنبه 20 دسامبر 2008 - 30 آذر 1387

به "چایخانه استالین" خوش آمدید

برخی از کمونیستهای شمال تاجیکستان گفته اند که در نظر دارند از 21 دسامبر، زادروز ژوزف استالین، رهبر وقت اتحاد شوروی تجلیل کنند.


به گفته غنیجان یوسف اف، رئیس بخش حزب کمونیست تاجیکستان در ناحیه کانبادام، در این روز اعضای این حزب در پای تنها مجسمه "داهی و پدر ملتها"، استالین، در تاجیکستان گل خواهند گذاشت.

این مجسمه در روستای پولادان، در حومه شهر کانبادام قرار دارد. در کنار این نیم پیکره که در میان مزارع پنبه واقع است، همچنان چایخانه ای به نام "استالین" فعالیت می کند که در داخل آن به نوعی موزه رهبر وقت شوروی تشکیل شده است.

گزارش اسکندر فیروز از تاجیکستان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


به گفته مومن جان داداجانف که خود از سال 1962 عضو حزب کمونیست است، این مجسمه بعد از مرگ استالین در سال 1953 برداشته شد و در کارخانه ای در شهر کانبادام حفظ شد.

ولی در زمان درگیریها میان هواداران کمونیستها و اسلامگراها در تاجیکستان در سالهای 1992-1997 مسئولان این کارخانه تصمیم گرفته اند، مجسمه استالین را تخریب کنند.

آقای داداجانف می گوید که وی مجسمه را در منزل خود حفظ کرد و دو سال قبل در محوطه چایخانه ای که در آنجا کار می کند، دوباره نصب کرد.

هم اکنون در این چایخانه همه روزه تعداد زیادی از علاقمندان استالین جمع می شوند.

به گفته آقای داداجانف، وی در منزلش یک قالی با عکس استالین را حفظ کرده بود که هم اکنون به آثار اصلی نمایشی این موزه تبدیل شده است. وی افزود که یک گرجی تبار خواسته است به ازای ده هزار دلار این قالی را خریداری کند. همچنین چند نفر از ساکنان قرقیزستان خواسته اند مجسمه استالین را به ازای یک خودرو نوع "جیپ" خریداری کنند

آقای داداجانف معتقد است که سالهای زمامداری استالین برای کشورهای شوروی پیشین بهترین دوران بود. وی افزود که اگر استالین نبود "کلیه این کشورها غلام آلمان نازی می شدند."

غنی جان یوسف اف، رهبر کمونیستهای کانبادام در پاسخ به این سوال که اعدام میلیونها نفر از اتباع شوروی در سالهای رهبری استالین را چه گونه ارزیابی می کند، گفت که در این زمینه نظرات مختلف است.

به اعتقاد آقای یوسف اف، در آن زمان "برای تقویت نظام دولت داری برای مقابله با دشمنان ساخت شوروی نیاز وجود داشت."

وی افزود که حالا در میان بیشتر ساکنان کشورهای شوروی پیشین میزان اعتقاد به استالین و نحوه رهبری وی در حال افزایش است.

در همین حال، منصور میرزایف، رهبر حزب دموکرات در ناحیه کانبادام می گویند که در سالهای "استبداد استالینی" دو پدر بزرگ وی که از روشنفکران محل محسوب می شدند، بدون اثبات اتهامی اعدام شده اند. ولی با این وجود، آقای میرزایف بر این نظر است که مجسمه استالین نباید تخریب شود.

وی افزود که وجود چنین مجسمه باید "برای نسلهای آینده به عنوان یادآور کننده زمان استبداد باقی بماند."

عبدالستار وهابف، مسئول حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در کانبادام می گوید که با گذشت بیش از 17 سال بعد از کسب استقلال کشور، در این منطقه مردم همچنان به آرمانهای زمان اتحتد شوروی ارج می گذارند.

طبق اطلاع وی، تنها در ناحیه کانبادام تا حال 13 مجسمه لنین، "داهی رنجبران جهان"، همچنان باقی مانده اند.

به گفته آقای وهابف، دیوارهای فتر حزبش در شهر کانبادام که در زمان شوروی احداث شده است، با شعارهای کمونیستی، نظیر "حزب کمونیست - افتخار، عقل و ضمیر دوران ماست" زینت یافته است.

وی افزود که نمی خواهد این شعارهارا حذف کند، زیرا آنها تاکیدی بر گذشته مردم هستند.

کانبادام ناحیه ایست در استان سغد که در گذشته استان لنین آباد نامبده می شد. در شهر خجند، مرکز این ولایت همچنان مجسمه بزرگترین ولادیمیر لنین در منطقه آسیای مرکزی با ارتفاع 22 متر باقی مانده است.

در همین حال، هرچند در زمان شوروی پیشین تعداد زیادی از اتباع تاجیک به عنوان "دشمن خلق" در زندانهای استالینی کشته شدند، ولی تا حال در تاجیکستان آمار دقیقی در این زمینه پخش نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.