16:27 گرينويچ - شنبه 20 دسامبر 2008 - 30 آذر 1387

پارلمان عراق طرح ادامه حضور نظامیان خارجی را رد کرد

پارلمان عراق پیش نویس طرحی را که به موجب آن به نظامیان بریتانیایی و چند کشور خارجی دیگر اجازه داده می شد، بیش از مدت مقرر در این کشور بمانند، رد کرد.

هدف از این پیش نویس، مشروعیت بخشیدن به حضور نیروهای خارحی در عراق پس از پایان مهلت قانونی است که سازمان ملل تعیین کرده است. این مهلت تا دو هفته آینده به پایان می رسد.

مهلت قانونی سازمان ملل، سی و یکم دسامبر امسال به پایان می رسد و این طرح درصدد آن است تا به حضور نیروهای خارجی غیر آمریکایی در عراق، رنگ و بویی قانونی دهد.

گفتگو با جلال خالدی، خبرنگار در عراق

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

گفته شده که بسیاری از قانونگذاران عراقی از نحوه تهیه این پیش نویس ناخشنود بوده و خواهان آن بودند که این طرح به مانند توافق نامه امنیتی با آمریکا باشد که اخیرا در پارلمان عراق به تصویب رسید.

این پیش نویس برای اصلاح به دولت عراق باز گردانده شده است.

یک نماینده سنی عراق گفته که چنین پیش نویسی باید در چارچوب معاهدات بین المللی تنظیم شود.

طرفداران مقتدی صدر، روحانی تندروی عراقی هم از رد این طرح در مجلس ابراز خشنودی کرده اند.

به غیر از بریتانیا، نظامیان کشورهای استرالیا، رومانی، استونی، ال سالوادور و نیروهای ناتو در این طرح مد نظر بودند.

طبق توافق دولت بریتانیا و عراق قرار است واحدهای نظامی بریتانیا تا اواسط سال آینده از این کشور خارج شوند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته پس از ملاقات با نوری مالکی، نخست وزیر عراق، اعلام کرد که نظامیان بریتانیایی تا آخر ماه ژوئیه سال 2009 عراق را ترک خواهند کرد.

پس از اشغال نظامی عراق در سال 2003، واحدهای نظامی بریتانیا عمدتا ماموریت حفظ امنیت جنوب عراق و به خصوص شهر بصره و همچنین آموزش نفرات تشکیلات جدید ارتش و پلیس عراق را بر عهده گرفتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.