محمود عباس در روسیه به دنبال چیست؟

محمود عباس
Image caption در حالی آقای عباس به مسکو رفته است که انتقاداتی از سوی رسانه های فلسطینی نسبت به سفرهای خارجی وی وارد شده است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی امروز یکشنبه ۲۱ دسامبر برای یک بازدید دوروزه وارد مسکو شد.

به گفته سخنگوی کاخ کرملین، آقای عباس فردا با دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفته می شود که در این سفر، آقای عباس نشان الفخر که بالاترین نشان روسیه برای مسلمانان است را دریافت خواهد کرد.

روسیه از دیر باز رابطه نزدیکی با فلسطینیان داشته و به اتفاق ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، یکی از کشورهای تشکیل دهنده گروه چهار مذاکرات خاورمیانه را تشکیل می دهد. برای همین تقویت رابطه با روسیه در دستور کار همه تشکلهای فلسطینی قرار دارد.

اما روسیه از یک جهت با سایر اعضای گروه چهار تفاوت دارد و آن حفظ رابطه نزدیک با جنبش حماس است.

حماس اصلی ترین رقیب سازمان آزادی بخش فلسطین است. رهبر سازمان آزادی بخش فلسطین محمود عباس است.

در بهار سال آینده، روسیه قرار است میزبان کنفرانسی بین المللی برای پیشبرد صلح خاورمیانه باشد. طبعا ً آقای عباس مایل نیست که حماس در چنین کنفرانسی حضور داشته باشد. برخی بر این باورند که انگیزه های جناحی مهمی در پشت این سفر نهفته است.

در این چهار سالی که محمود عباس ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را به عهده داشته، به چهار گوشه جهان سفر کرده است.

اما آقای عباس در این مدت به بزرگ ترین شهر فلسطینی در کرانه باختری رود اردن یعنی الخلیل، یا شهرهای مهمی مثل جنین، قلقیلیه و طولکرم قدم نگذاشته است.

شاید به همین دلیل رسانه های فلسطینی انتقاداتی را به سفرهای خارجی رئیس تشکیلات خودگردان وارد کرده اند. به عنوان نمونه روزنامه الایام که نزدیک به تشکیلات آقای عباس تلقی می شود اخیرا ً در مقاله ای این سفرها را زیر سوال برده و آقای عباس را متهم کرده که برای اجتناب از مواجهه با مشکلات عظیم داخلی، به سفرهای بی شمار خارجی روی آورده است.

روزنامه هرالد تریبیون امروز نیز به نقل از منصور السعدی، یکی از سخنگویان جنبش فتح نوشته، مردم از اینکه رئیس تشکیلات خودگردان به شهر جنین سفر نکرده، ناراضی هستند.

اما مشاوران آقای عباس این سفرها را در راستای منافع فلسطینیان ارزیابی می کنند.

به گفته آنها رسیدگی به امور روزمره اراضی فلسطینی جز شرح وظایف سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان است و رئیس تشکیلات باید حمایت جهانی از فلسطینیان را حفظ و تقویت کند.

مطالب مرتبط