آمریکا: موگابه تهدیدی برای اتحاد زیمبابوه است

رابرت موگابه
Image caption آمریکا می گوید رابرت موگابه دیگر واقعیت ها در زمیبابوه را درک نمی کند

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است تا زمانی که رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه باشد، طرح تقسیم قدرت با مخالفان دولت او قابل اجرا نخواهد بود.

جندای فرازر، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور قاره آفریقا، روز یکشنبه (21 دسامبر) خواهان کناره گیری رابرت موگابه از قدرت شد.

او همچنین تاکید کرد که آمریکا تحریم هایی که علیه دولت رابرت موگابه در نظر گرفته است را لغو نخواهد کرد.

آمریکا پیشتر تعهد کرده بود که اگر دولت و مخالفان در زیمبابوه طرح تقسیم قدرتی که در ماه سپتامبر گذشته امضا کرده بودند را اجرا کنند، تحریم هایش علیه دولت موگابه را لغو کند.

اما مذاکرات بین دولت رابرت موگابه و مورگان چانگیرای، رهبر مخالفان دولت، تاکنون بی نتیجه باقی مانده است و آمریکا رابرت موگابه را مسوول اصلی این وضعیت می داند.

خانم فرازر روز یکشنبه صراحتا گفت که رابرت موگابه دیگر واقعیت ها در زمیبابوه را درک نمی کند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفته است آمریکا تمایل داشت از نفوذش در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای کمک به زیمبابوه برای لغو بدهی 1 میلیارد و 200 میلیون دلاری این کشور استفاده کند. اما به گفته وی، آمریکا دیگر این کار را انجام نخواهد داد.

این دیپلمات آمریکایی همچنین رهبران کشورهای آفریقایی را به اتخاذ موضع جدی واحد در برابر رابرت موگابه تشویق و پیش بینی کرد که اگر آن ها در کنار همدیگر خواهان کناره گیری موگابه از قدرت شوند، او به احتمال زیاد چاره دیگری نخواهد داشت.

رابرت موگابه بارها کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرده و گفته است که از قدرت کناره گیری نخواهد کرد.

بیشتر کشورهای آفریقایی به ویژه آفریقای جنوبی که یک قدرت منطقه ای به حساب می آید، همچنان تاکید دارند که طرح تقسیم قدرت بین دولت و مخالفان بهترین گزینه موجود برای زمیبابوه است.

زیمبابوه در سال های اخیر با تورم و رکود شدید اقتصادی روبرو بوده است.

همچنین در ماه های گذشته بیماری همه گیر وبا در این کشور شایع شده است. به گفته مقام های سازمان ملل متحد، وبا در زیمبابوه تا کنون به مرگ حداقل 970 تن منجر شده است.

مطالب مرتبط