11:23 گرينويچ - دوشنبه 22 دسامبر 2008 - 02 دی 1387

تعویق تصمیم پارلمان عراق در مورد ماموریت نیروهای خارجی

پارلمان عراق

رای گیری پارلمان عراق به بعد از انقضای مجوز سازمان ملل موکول شده است

پارلمان عراق رای گیری در مورد ادامه حضور نظامیان خارجی غیر آمریکایی در این کشور رابه تعویق انداخته است.

قرار بود روز دوشنبه، 22 دسامبر (2 دی)، نمایندگان پارلمان عراق به لایحه اجازه تمدید ماموریت نظامیان کشورهای عضو ائتلاف بین المللی در این کشور پس از انقضای مجوز سازمان ملل در پایان ماه جاری رای دهد اما رئیس مجلس اعلام کرد که این رای گیری به بعد موکول شده است.

رئیس مجلس عراق دلیل تصمیم خود را تقاضای گروهی از نمایندگان برای کناره گیری وی از ریاست مجلس اعلام داشت و گفت این مساله مانع از مذاکره و رای گیری در مورد لایحه مجوز حضور نظامیان خارجی شده است.

گفتگو با جلال خالدی، خبرنگار در عراق- برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


جلسه بعدی پارلمان عراق پارلمان روز 7 ژانویه تشکیل می شود در حالیکه پس از روز 31 دسامبر و انقضای مجوز سازمان ملل، حضور نظامیان خارجی در این کشور فاقد مبنای حقوقی خواهد بود.

روز شنبه، در مورد این لایحه رای گیری به عمل آمد اما بین نمایندگان در مورد نتیجه رای گیری اختلاف نظر روی داد و اخذ رای به امروز موکول شد.

متن نهایی این لایحه پس از مذاکراتی بین نمایندگان موافق و مخالف تمدید ماموریت نظامیان خارجی تدوین شده و گفته می شود که بر اساس این متن، مدت ماموریت این نظامیان حداکثر تا پایان ماه ژوئیه سال آینده ادامه خواهد یافت.

در صورت تصویب این لایحه، دولت عراق اجازه خواهد داشت تا به منظور ادامه ماموریت نظامیان کشورهای خارجی تا پایان ماه ژوئیه سال آینده، با این کشورها توافقنامه های دوجانبه امضا کند.

پیش از این، دولت عراق "توافقنامه موقعیت نیروها" را با دولت آمریکا امضا کرده که به نیروهای آمریکایی در عراق اجازه می دهد تا پایان سال 2011 در این کشور حضور داشته باشند.

متن این توافقنامه پس از ماه ها گفتگو بین دو طرف و مذاکرات مفصل جناح های سیاسی و پارلمانی عراق سرانجام به تصویب رسید.

حضور نظامی بریتانیا

شمار نیروهای خارجی در عراق در حال حاضر به حدود یکصد و پنجاه هزار نفر می رسد که حدود 95 درصد آنان را نظامیان آمریکایی تشکیل می دهند.

مالکی و براون

مالکی و براون خروج نیروهای بریتانیایی تا آخر ماه ژوئیه را اعلام کرده اند

علاوه بر آمریکا، واحدهایی از چند کشور دیگر از جمله بریتانیا، استرالیا، رومانی، السالوادور و استونی در عراق حضور دارند که در صورت تصویب لایحه مورد بررسی در پارلمان عراق، تا اواسط سال آینده به تدریج این کشور را ترک خواهند کرد.

پس از آمریکا، بیشترین شمار نیروهای خارجی در عراق از نفرات ارتش بریتانیا هستند که شمار آنها به بیش از جهار هزار نفر می رسد.

در عملیات اشغال عراق در سال 2003، واحدهایی متشکل از حدود چهل و پنجهزار نظامی بریتانیایی در جنگ شرکت کردند و پس از اشغال نظامی این کشور، عمدتا حفظ امنیت مناطق جنوبی عراق، به خصوص شهر بصره را برعهده گرفتند اما در خلال سال های بعد، بریتانیا بخش عمده ای از نیروهای خود را از عراق خارج ساخت.

در سپتامبر سال گذشته، واحدهای بریتانیایی شهر بصره را ترک کردند و در پایگاهی در فرودگاه بین المللی این شهر مستقر شدند و ماموریت آنان به آموزش نفرات ارتش ملی عراق و، در صورت لزوم، پشتیبانی از واحدهای عراقی تغییر یافت.

پارلمان عراق همچنین طرحی را نیز در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، مصونیت قضایی نظامیان و کارمندان موسسات خدمات امنیتی خارجی در این کشور ملغی خواهد شد.

هفته گذشته گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، به عراق سفر کرد و در یک نشست مشترک خبری با نوری المالکی، نخست وزیر این کشور، گفت که واحدهای بریتانیایی حداکثر تا آخر ژوئیه سال 2009 از عراق خارج خواهند شد.

به این ترتیب، تصویب نشدن لایحه تمدید ماموریت نظامیان خارجی در پارلمان عراق خبر مساعدی برای رهبران بریتانیا و عراق نخواهد بود.

در عین حال، به نقل از منابع نظامی بریتانیایی گزارش شده است که در صورتی که این لایحه تصویب نشود، برنامه اضطراری خروج سریع نیروهای این کشور از عراق به اجرا گذاشته خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.