پنج طراح حمله به سربازان آمریکایی مجرم شناخته شدند

دادگاه
Image caption متهمان از اتهام اقدام به قتل تبرئه شدند

هیات منصفه دادگاهی در ایالت نیوجرسی ایالات متحده، پنج مرد را در رابطه با توطئه برای کشتار سربازان آمریکایی در پایگاه فورت دیکس در این ایالت مجرم شناخته است.

در این حال، این افراد که همگی خارج از آمریکا متولد شده اند، از اقدام به قتل تبرئه شدند. حداکثر مجازات این افراد زندان ابد است.

دادستان های آمریکایی در کیفرخواست خود این پنج نفر را به تلاش برای راه اندازی جهاد علیه منافع آمریکا متهم کرده اند. این اتهام از سوی وکلای مدافع متهمان رد شده است.

هر چند این افراد متهم به ارتباط با هیچ گروه مسلحی در خارج از آمریکا نیست، دادستان ها می گویند آنها تحت تاثیر افکار اسامه بن لادن قرار داشته اند.

رای هیات منصفه درباره این افراد بعد از محاکمه ای هشت هفته ای و برگزاری شش جلسه دادگاه صادر شد.

این گروه پنج نفری شامل یک شهروند ترکیه ساکن آمریکا، یک تبعه آمریکایی متولد اردن و سه شهروند یوگوسلاوی سابق است که به طور غیرقانونی مقیم ایالات متحده هستند.

متهم ششم این پرونده پیش از این با گناهکار دانستن خود در ارتباط با تامین سلاح برای بعضی دیگر از متهمان به بیست ماه زندان محکوم شده بود.

پلیس فدرال آمریکا پس از مطلع شدن از تلاش این افراد برای تکثیر دی وی دی تصاویر ویدیویی جهادی در مغازه ای در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، آنها را تحت نظر قرار داده بود.

دادستان ها در زمان دستگیری این افراد اعلام کرد که آنها در حال تلاش برای اجرای یک حمله قریب الوقوع به پایگاه فورت دیکس بوده اند ولی بعدا مشخص شد آنها تا اجرایی کردن نقشه خود به ماه ها وقت نیاز داشتند.

گفته می شود آنها قصد داشتند در حمله به پایگاه فورت دیکس که محل آموزش نیروهای احتیاط اعزامی به عراق است، حداکثر تلفات را وارد کنند.

علت انتخاب این پایگاه به عنوان هدف، نزدیکی آن به مغازه پیتزا فروشی پدر یکی از متهمان و آشنایی او با آن به خاطر انتقال پیتزای سفارشی به ساکنان فورت دیکس بوده است.