پارلمان عراق رای به ادامه حضور نیروهای خارجی در عراق داد

Image caption شمار نیروهای خارجی در عراق در حال حاضر به حدود 150 هزار نفر می رسد
پارلمان عراق لایحه ادامه حضور نیروهای بریتانیایی و ديگر نیروهای نظامی غیر آمريکایی عضو ائتلاف بین المللی در این کشور را تصویب کرد.

نمایندگان پارلمان عراق به لایحه اجازه تمدید ماموریت نظامیان کشورهای عضو ائتلاف بین المللی در عراق پس از انقضای مجوز سازمان ملل در پایان ماه جاری رای مثبت دادند.

بر اساس اين مصوبه نیروهای ائتلافی غیر آمريکایی اجازه خواهند داشت تا پایان ماه ژوئیه 2009 در عراق حضور داشته باشند.

پیش از این، دولت عراق "توافقنامه موقعیت نیروها" را با دولت آمریکا امضا کرده که به نیروهای آمریکایی در عراق اجازه می دهد تا پایان سال 2011 در این کشور حضور داشته باشند.

متن این توافقنامه پس از ماه ها گفتگو بین دو طرف و مذاکرات مفصل جناح های سیاسی و پارلمانی عراق سرانجام به تصویب رسید.

این لایحه پس از استعفاء محمود مشهدانی، رئیس مجلس عراق به تصویب نمایندگان رسید.

نمایندگان پارلمان عراق قرار بود روز گذشته ( دوشنبه 22 دسامبر) به این لایحه رای دهند که بنا به گفته رئیس سابق مجلس عراق به دلیل تقاضای گروهی از نمایندگان برای کناره گیری وی، رای گیری به تاخیر افتاد.

آقای مشهدانی که چندی پیش خطاب به نمایندگان، مجلس عراق را بدترین پارلمان جهان خوانده بود، در پی فشارهای احزاب کرد و شیعی روز سه شنبه از مقام خود کناره گرفت.

حضور نظامی بریتانیا

شمار نیروهای خارجی در عراق در حال حاضر به حدود یکصد و پنجاه هزار نفر می رسد که حدود 95 درصد آنان را نظامیان آمریکایی تشکیل می دهند.

علاوه بر آمریکا، واحدهایی از چند کشور دیگر از جمله بریتانیا، استرالیا، رومانی، السالوادور و استونی در عراق حضور دارند که در پی تصویب این لایحه تا اواسط سال آینده به تدریج این کشور را ترک خواهند کرد.

پس از آمریکا، بیشترین شمار نیروهای خارجی در عراق از نفرات ارتش بریتانیا هستند که شمار آنها به بیش از چهار هزار نفر می رسد.

در عملیات اشغال عراق در سال 2003، واحدهایی متشکل از حدود 45 هزار نظامی بریتانیایی در جنگ شرکت کردند و پس از اشغال نظامی این کشور، عمدتا حفظ امنیت مناطق جنوبی عراق، به خصوص شهر بصره را برعهده گرفتند اما در خلال سال های بعد، بریتانیا بخش عمده ای از نیروهای خود را از عراق خارج ساخت.

در سپتامبر سال گذشته، واحدهای بریتانیایی شهر بصره را ترک کردند و در پایگاهی در فرودگاه بین المللی این شهر مستقر شدند و ماموریت آنان به آموزش نفرات ارتش ملی عراق و، در صورت لزوم، پشتیبانی از واحدهای عراقی تغییر یافت.

هفته گذشته گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، به عراق سفر کرد و در یک نشست مشترک خبری با نوری المالکی، نخست وزیر این کشور، گفت که واحدهای بریتانیایی حداکثر تا آخر ژوئیه سال 2009 از عراق خارج خواهند شد.

مطالب مرتبط