پاپ: به خشونت در خاورمیانه پایان دهید

پاپ
Image caption پاپ در سال 2009 از اردن، اسرائیل و مناطق فلسطینی دیدار خواهد کرد

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، در مراسم سنتی ویژه میلاد مسیح خواستار تلاش هایی تازه برای پایان دادن به نفرت و خشونت در خاورمیانه شد.

پاپ که در مراسم دعای نیمه شب میلاد مسیح خطاب به هزاران زائر در میدان سنت پیتر واتیکان سخن می گفت خواستار ایجاد درکی جدید میان اسرائیلی ها و فلسطینیان شد.

او گفت مردم باید دعا کنند تا برای باز شدن مرزها، دل ها باز شوند.

پاپ قصد دارد در سال آینده میلادی از اردن، اسرائیل، و مناطق فلسطینی دیدار کند.

او همچنین در طی روز پنجشنبه 25 دسامبر پیام سنتی روز میلاد مسیح را خطاب به شهر رم و مردم جهان بیان خواهد کرد.

جشن تحت تدابیر امنیتی

در همین حال در شهر بیت اللحم واقع در ساحل غربی رود اردن هزاران زائر فلسطینی تحت تدابیر شدید امنیتی جشن های میلاد مسیح را آغاز کرده اند.

Image caption زائران مسیحی در نزدیکی کلیسای مهد در شهر بیت اللحم گردهم آمدند

بسیاری از مسیحیان معتقدند کلیسای مهد (Church of Nativity) در این شهر محل تولد مسیح بوده است و در میان حضار، حدود 200 مسیحی ساکن نوار غزه هم حضور دارند که با اجازه ویژه اسرائیل توانستند از نوار غزه خارج شده و در این مراسم شرکت کنند.

انتظار می رود چهل هزار نفر در طی هفته جاری از این شهر دیدن کنند و از این رو نیروهای امنیتی کمکی فلسطینی به این شهر اعزام شده اند.

اکثر 2.1 میلیارد مسیحی جهان میلاد مسیح را در هفته جاری جشن می گیرند.

دیگر مسیحیان که از تقویم یولیانی (Julian) برای تعیین روزهای جشن خود استفاده می کنند، روز هفتم ژانویه را بعنوان روز میلاد مسیح جشن می گیرند.

در اکثر نقاط جهان مومنان مسیحی در کلیسا ها برای مراسم دعای روز کریسمس گردهم می آیند و در برخی کشورها هم خانواده ها سنت مراسم شام شب کریسمس را برگزار می کنند.