مذاکرات مصر و اسرائیل پیرامون آتش بس در غزه

زیپی لیونی
Image caption لیونی از واکنش شدید اسرائیل علیه موشک پرانی از غزه سخن گفته است

همزمان با شدت گرفتن خشونت در باریکه غزه، وزیر امور خارجه اسرائیل به مصر سفر کرده است.

روز پنجشنبه، 25 دسامبر (5 دی)، زیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائیل و رهبر حزب حاکم کادیما، وارد قاهره، پایتخت مصر شد تا در مورد نحوه جلوگیری از تشدید خشونت بین اسرائیل و گروه های تندرو فلسطینی در باریکه غزه و احتمال تمدید آتش بس با جنبش حماس با مقامات مصری گفتگو کند.

در ماه ژوئن، اسرائیل و جنبش حماس، که از ماه ژوئن سال گذشته اداره امور باریکه غزه را در دست دارد، با میانجیگری دولت مصر به یک توافق آتش بس شش ماهه دست یافتند که به کاهش نسبی درگیری مسلحانه بین دو طرف منجر شد.

با پایان گرفتن این توافقنامه در هفته گذشته، حماس اعلام داشت که به دلیل ادامه محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل، از تمدید این توافقنامه خودداری می ورزد و در روزهای اخیر، ارتش اسرائیل گفته است که چندین موشک دست ساز از داخل باریکه غزه به داخل خاک اسرائیل پرتاب شده است.

در واکنش به این موشک پرانی، ارتش اسرائیل به حملاتی علیه فلسطنیان در غزه دست زده که به گفته منابع فلسطینی، تلفاتی را بر جای گذاشته است.

Image caption حماس اسرائیل را به واکنش تلافی جویانه شدید تهدید کرده است

در حالیکه در دو طرف تهدید کرده اند که به عملیات تلافی جویانه گسترده تری دست خواهند زد، نگرانی در مورد وضعیت ساکنان باریکه غزه افزایش یافته است.

دولت مصر ابراز امیدواری کرده که بتواند بار دیگر دو طرف را به قبول آتش بس وادار سازد و سفر خانم لیونی به قاهره به منظور رایزنی در این مورد صورت می گیرد.

قرار است وزیر امور خارجه اسرائیل در سفر به قاهره با حسنی مبارک، رئیس جمهوری، و وزیران ارشد کابینه مصر دیدار و گفتگو کند اما هنوز گزارشی از سفر احتمالی نمایندگان حماس به مصر انتشار نیافته است.

انتخابات پارلمانی اسرائیل برای ماه فوریه برنامه ریزی شده و در صورت پیروزی حزب کادیما در کسب کرسی های لازم برای تشکیل دولت جدید، انتظار می رود خانم لیونی سمت نخست وزیری را در دست بگیرد.

هشدار اسرائیل

در آستانه سفر زیپی لیونی به قاهره، کابینه اسرائیل اجرای عملیات گسترده نظامی علیه تندروهای فلسطینی در باریکه غزه را تصویب کرد.

خانم لیونی نیز در جلسه حزب حاکم اسرائیل گفت که در صورت ادامه موشک پرانی به سوی خاک اسرائیل، دولت این کشور برای "تغییر شرایط عینی در غزه" وارد عمل خواهد شد.

وی هشدار داد که شرایط موجود به نقطه ای رسیده است که اسرائیل دیگر قادر به تحمل آن نیست.

Image caption موشک های فلسطینی خساراتی را در اسرائیل به بار آورده است

به گفته ناظران، هم اسرائیل و هم رهبران حماس به برقراری مجدد آتش بس تمایل دارند اما ادامه خشونت می تواند مانع از دستیابی به توافق در این زمنه شود و گسترش درگیری و تلفات سنگین تری را در پی داشته باشد .

در حالیکه برخی محافل در داخل اسرائیل از شدت عمل بیشتر علیه تندروهای فلسطینی در غزه حمایت کرده اند، شاخه نظامی جنبش حماس هم تهدید کرده است که ادامه حملات اسرائیل باعث خواهد شد تا "غزه مانند کوه آتش فشان در برابر اشغالگران منفجر شود."

در واکنش به تحولات اخیر، وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از تاثیر خشونت های جاری بر شرایط زندگی مردم غزه، گفته است که از تدابیر مصر برای تمدید آتش بس بین اسرائیل و حماس حمایت می کند.

ایالات متحده نگران آن است که شدت گرفتن خشونت در غزه به تلاش های این کشور برای برقراری صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسرائیل آسیب برساند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که اداره امور کرانه باختری را در دست دارد، شرایط کنونی در غزه را خطرناک خوانده و گفته است که برای دستیابی به آتش بس جامع در این بخش از سرزمین های فلسطینی تلاش خواهد کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار توقف موشک پرانی به داخل اسرائیل شده و نسبت به شرایط ساکنان غزه، که علاوه بر کمبودهای ناشی از محاصره اقتصادی، با خطر حملات اسرائیل نیز مواجه هستند، ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط