03:47 گرينويچ - شنبه 27 دسامبر 2008 - 07 دی 1387

آمریکا از هند و پاکستان خواست از افزایش تنش خودداری کنند

مرز هند و پاکستان

ایالات متحده آمریکا خواستار خودداری مقامات هند و پاکستان از افزایش غیرضروری تنش میان این دو کشور شده است.

گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفید این درخواست را در حالی مطرح کرد که گزارش هایی از افزایش تعداد نیروهای نظامی هند و پاکستان در مرز میان این دو کشور منتشر شده بود.

پیشتر مقامات پاکستان گفته بودند در واکنش به گزارش های مربوط به تمرکز نیروهای نظامی هند در مرز، مرخصی نیروهای پیاده نظام خود را لغو و تعدادی از نفرات نظامی خود را از ایالت سرحد در مرز افغانستان به مرز خود با هند منتقل کرده اند.

یک سخنگوی نظامی پاکستان گفته بود این اقدامات، تحرکی دفاعی است که در پاسخ به افزایش تنش میان هند و پاکستان پس از حملات تروریستی پیکارجویان اسلامی به بمبئی انجام می شود.

بسیاری از تحلیلگران هدف این اقدام پاکستان را وارد آوردن فشار بر آمریکا و متحدین آن کشور که در افغانستان فعالیت دارند، می دانند.

به گفته این تحلیلگران مقامات پاکستانی به این ترتیب تلویحا می گویند ادامه تنش بین هند و پاکستان می تواند به کاهش چشمگیر نیروهای پاکستانی در مرز با افغانستان بینجامد که در حال حاضر در چارچوب جنگ علیه تروریسم به نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا کمک می کنند.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

پاکستان همچنین نیروی هوایی خود را به حالت آماده باش درآورده و چند روز پیش، این نیرو مانوری غیر معمول و از قبل برنامه ریزی نشده به نمایش گذاشت.

هند نیز در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر بازداشت چند تبعه این کشور در پاکستان به اتهام دست داشتن در یک بمبگذاری، از اتباع خود خواسته است از سفر به پاکستان خودداری کنند.

بدنبال حملات تروریستی ماه گذشته به بمبئی در هند، مقامات دهلی خواهان اقدامات بیشتر پاکستان برای مبارزه با ستیزه جویان و افرادی شده بود که به ادعای مقامات هندی در این حملات دست داشتند.

پاکستان تحت فشار هند و جامعه جهانی به مقر گروه جماعة الدعوه در کشمیر تحت کنترل پاکستان حمله کرد و تعدادی از رهبران این گروه را بازداشت کرد. این کشور همچنین علیه تعداد ی از افراد منسوب به گروه لشکر طیبه و چند گروه دیگر اسلامگرا اقداماتی انجام داد.

محمد اجمل قصاب

مقامات هندی می گویند که آقای قصاب اذعان کرده که وی و دیگر حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی هستند.

اما پاکستان می گوید مقامات هندی تا کنون مدرکی مستدل مبنی بر اینکه حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی بوده یا در این کشور آموزش دیده اند به اسلام آباد نداده اند.

با این حال هند می گوید شواهد این امر روشن است، به ویژه اینکه تنها فرد زنده مانده از مهاجمان بمبئی که دستگیر شده، خود را پاکستانی معرفی کرده و اخیرا هم نامه ای به مقامات سفارت پاکستان در هند نوشته است.

هند می گوید محمد اجمل امیر قصاب که در بین حمله کنندگان به بمبئی بود، در این نامه از پاکستان تقاضای کمک کرده است.

بر اساس گزارش ها آقای قصاب در نامه خود گفته که او و دیگر حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی هستند.

گفته می شود آقای قصاب در نامه خود درخواست کمک حقوقی کرده، چون وکلای هندی از پذیرفتن وکالت آقای قصاب در دادگاه خودداری کرده اند.

در حمله ماه گذشته افراد مسلح به چند هتل و یک مرکز یهودیان در بمبئی، بیش از 170 نفر کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.